Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Zwrotnica szeregowa (głośnikowa)

Hasła dotyczące
zwrotnic
głośnikowych:

Filtr eliptyczny
Linkwitz'a-Riley'a zwrotnica
Zwrotnica
Zwrotnica szeregowa

Topologia zwrotnicy głośnikowej, w której poszczególne głośniki nie mają swoich oddzielnych filtrów, ale współpracują z zespołem filtrów połączonych szeregowo, a każdy z głośników jest podłączony do tego zespołu filtrów w innym miejscu.

Zwrotnica szeregowa i równoległa

Zwrotnice szeregowe są stosowane znacznie rzadziej niż zwrotnice równoległe. W zwrotnicach równoległych każdy głośnik (lub zespół głośników pracujących razem w tym samym paśmie) ma swój osobny filtr, co pozwala oddzielnie optymalizować filtry dla poszczególnych głośników. Zwrotnica szeregowa nie pozwala na osobną optymalizację filtrów dla poszczególnych głośników, co jest podstawową wadą tego rozwiązania. Każda zmiana elementu w zwrotnicy szeregowej wpływa na wszystkie podłączone głośniki. Jest to istotne utrudnienie dla procesu projektowego. Utrudnienie to jest szczególnie kłopotliwe w przypadku zwrotnic rzędu wyższego niż pierwszy.

Pomiędzy równoważnymi zwrotnicami równoległymi i szeregowymi (to znaczy zwrotnicami tego samego rzędu z tymi samymi częstotliwościami podziału) występują różnice, między innymi dotyczące impedancji systemu, tłumienia SEM głośników czy obciążenia głośników poza pasmem roboczym.

Zwrotnica szeregowa pierwszego rzędu należy do grupy zwrotnic o stałym napięciu (ang. constant voltage), czyli sumowanie elektrycznych charakterystyk filtru dolnoprzepustowego i górnoprzepustowego daje dokładnie taki sam sygnał jak był podany na wejściu. Należy podkreślić, że ta właściwość dotyczy tylko charakterystyk elektrycznych, a nie charakterystyk akustycznych.

Zwrotnica szeregowa uniemożliwia zastosowanie połączenia dwukablowego (bi-wire).

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl