Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

XRCD

Hasła dotyczące zapisu
na płytach optycznych:

Compact Disc (CD)
CD-R
CD-RW
DSD Disc
DVD-5 DVD-9 DVD 10 DVD-18
DVD-Audio
HDCD
MiniDisc
SACD
XRCD

XRCD to skrót od słów eXtended Resolution Compact Disc. Pod nazwą XRCD nie kryje się jedno konkretne rozwiązanie techniczne, ale jest to określenie dla całego procesu masteringu i produkcji płyt CD - proces ten ma zapewnić wysoce zoptymalizowaną jakość płyt. XRCD opracowano w firmie JVC i z czasem powstały jego kolejne udoskonalenia (XRCD2, XRCD24).

W sensie technicznym płyty XRCD to zwykłe płyty CD zgodne ze standardem czerwonej księgi (próbkowanie 44,1kHz, rozdzielczość 16 bitów), nie mają zakodowanych żadnych informacji dla podwyższenia rozdzielczości czy zakresu dynamiki. Płyty te są normalnie obsługiwane przez wszystkie odtwarzacze CD bez jakichkolwiek dodatkowych dekoderów.

Istota XRCD polega na zastosowaniu specjalnie opracowanych urządzeń i technik w procesie masteringu i produkcji. Cały proces jest szczegółowo dopracowany z uwględnieniem wyboru wszystkich stosowanych urządzeń czy połączeń. W przypadku nagrań analogowych do konwersji cyfrowo-analogowej zastosowano przetworniki JVC K2, najpierw 20-bitowe, a później 24-bitowe. Procesory o nazwie K2 wykorzystano też do konwersji sygnału cyfrowego o wyższej rozdzielczości do rozdzielczości 16 bitów oraz do sterowania lasera przy produkcji szklanych matryc. Wymiary zagłębień na płytach XRCD są dokładniej kontrolowane niż w konwencjonlanym procesie produkcyjnym, co redukuje poziom jittera.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl