Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

XLR

Hasła dotyczące
gnizad i wtyków:

BNC
Jack
MMCX
Pentaconn
XLR

Standard złącza elektrycznego szeroko stosowany w sprzęcie audio. Ze względów historycznych XLR traktuje się tradycyjnie jako standard typowy dla sprzętu profesjonalnego, ale w praktyce jest jest on też często spotykany w domowym sprzęcie audio, zwłaszcza w urządzeniach wyższej klasy. XLR bywa też określany nazwą Cannon, od nazwiska autora (a także nazwy jego amerykańskiej firmy) pomysłu tego złącza.

Wtyki i gniazda XLR występują w kilku wariantach. Mogą mieć 3, 4, 5, 6 a nawet więcej styków i nazywane są odpowiednio XLR, XLR4, XLR5 i tak dalej. Zakres zastosowań XLR jest szeroki. Przede wszystkim złącza XLR stosuje się do przesyłania sygnałów audio o poziomie liniowym oraz o poziomie mikrofonowym. Wśród innych zastosowań można wymienić między innymi przesyłanie sygnałów cyfrowych, podłączanie słuchawek, transmisję sygnałów sterujących, czy przekazywanie zasilania.

Wtyki/gniazda XLR mają zatrzask zabezpieczający przed przypadkowym wyciągnięciem przewodu. Wyciągnięcie wtyczki jest możliwe po naciśnięciu przycisku zwalniającego zatrzask. XLR jest powszechnie traktowany jako standard o dobrej jakości mechanicznej.

W domowym sprzęcie audio istotne znaczenie ma tylko wariant XLR z trzema stykami. Najpopularniejszym zastosowaniem XLR jest przesyłanie zrównoważonych (inaczej symetrycznych) sygnałów audio o poziomie liniowym. Transmisja sygnałów symetrycznych pozwala uzyskać większą odporność na zewnętrzne zakłócenie w porównaniu z transmisją niesymetryczną. Standardowy sposób wykorzystania złącza XLR do transmisji liniowego sygnału audio przedstawiony jest na rysunku.

konektor XLR

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl