Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Vas (objętość ekwiwalentna)

Hasła dotyczące
parametrów
Thiele-Small'a:

Parametry Thiele-Small'a
Q es
Q ts
V as

Objętość ekwiwalentna, określana potocznie oznaczeniem Vas, to jeden z kilku podstawowych parametrów każdego głośnika dynamicznego. Vas należy do grupy parametrów Thiele-Smalla'a. Vas jest jednym z parametrów decydujących o konstrukcji (objętość, strojenie) obudów głośników niskotonowych i średniotonowych. Wartość Vas podaje się zwykle w litrach.

W sensie fizycznym Vas to objętość jaką musiała by mieć zamknięta komora powietrzna, która w połączeniu z tłokiem o powierzchni takiej samej jak powierzchnia membrany głośnika dała by sprężynę o takiej samej podatności jak podatność układu mechanicznego głośnika. Innymi słowy Vas to objętość powietrznej sprężyny będącej ekwiwalentem podatności mechanicznej głośnika.

Wzór określający wartość Vas ma postać:

Wzór na Vas

Wartość Vas jest zależna nie tylko od samego głośnika, ale także od ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza i jego wilgotności (te parametry powietrza wpływają na prędkość dźwięku i gęstość powietrza).

Warto zwrócić uwagę, że ponieważ koncepcja objętości ekwiwalentnej opiera się na analogii ze sprężyną powietrzną, to wartość Vas jest zależna nie tylko od samej podatności zawieszenia, ale także od pola powierzchni membrany. Zasadę powstawania tych zależności ilustrują poniższe rysunki.

Obrazowanie istoty parametru Vas

Vas w bezpośredni sposób nie określa wielkości obudowy kolumny, jest tylko jednym z kilku parametrów służących do obliczenia wielkości obudowy. Nawet bez precyzyjnych obliczeń, Vas daje jednak pewną orientację co do rzędu wielkości objętości obudów w jakich dany głośnik będzie prawidłowo pracował.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl