Uwaga!

Trwaj± prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny bêdzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczaæ og³oszeñ na gie³dzie
- nie wykonywaæ ¿adnych innych czynno¶ci zwi±zanych z og³oszeniami

Przewidujemy, ¿e czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie mo¿na normalnie korzystaæ z tre¶ci zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie mo¿liwe bêdzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodno¶ci wynikaj±ce z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszê klikn±æ aby uzyskaæ wiêcej informacji.

Unipivot (³o¿ysko jednopunktowe)

Has³a dotycz±ce
gramofonów:

Anti-skating
Azymut
Efektywna masa ramienia
Ramiê tangencjalne
Ramiê ze ¶ledzeniem tangencjalnym
Unipivot
VTA
Wk³adka MC
Wk³adka MM
Wk³adka optyczna

Unipivot, to angielski termin okre¶laj±cy rodzaj ³o¿yskowania stosowanego w ramionach gramofonowych. Unipivot to uniwersalne ³o¿ysko jednopunktowe. Konstrukcja polega na tym, ¿e ostro zakoñczona ig³a opiera siê w sto¿kowym zag³êbieniu i w tym miejscu znajduje siê punkt obrotu. Zakoñczenie ig³y i zag³êbienie wykonywane s± z materia³ów o wysokiej twardo¶ci jak metale czy kamienie szlachetne. Mo¿na zastosowaæ uk³ad gdzie ig³a jest skierowana ku górze, a tak¿e uk³ad z ig³± skierown± do do³u. Utrzymywanie ig³y w zag³êbieniu opiera siê tylko na dzia³aniu grawitacji, tak¿e przy znacz±cym wstrz±sie lub uderzeniu ramiê mo¿e wypa¶æ z ³o¿yska.

Unipivot

Unipivot jest konstrukcj± bardzo prost±, zapewnia bardzo ma³e opory tarcia i eliminuje problemy z luzem w ³o¿yskach. Poprawnie zainstalowane ramiê nie wymaga dalszych regulacji w czasie eksploatacji tak d³ugo jak u¿ytkowana jest ta sama wk³adka. Pomimo tych zalet konstrukcja unipivot mo¿e jednak sprawiaæ wra¿enie nieodpowiedniej dla ramienia gramofonu, ze wzglêdu na sw± niestabilno¶æ. Jednopunktowe ³o¿ysko daje bowiem pe³n± swobodê obrotu w dowolnym kierunku wokó³ punktu podparcia. W przeciwieñstwie do typowego ramienia z zespo³em dwóch ³o¿ysk (³o¿ysko poziome i ³o¿ysko pionowe) mo¿e siê te¿ ko³ysaæ na boki, co w oczywisty sposób zak³óci³oby pracê wk³adki.

Niezbêdn± stabilno¶æ uzyskuje siê odpowiednim doborem parametrów (rozk³ad masy) oraz wprowadzeniem dodatkowych elementów konstrukcyjnych oprócz tych niezbêdnych dla samego u³o¿yskowania. Podstawowym czynnikiem stabilizuj±cym ramiê w zakresie czêstotliwo¶ci akustycznych jest bezw³adno¶æ przeciwwagi.

Poza tym stosuje siê te¿ nieraz dodatkowy system stabilizuj±co-t³umi±cy. W nieruchomej podstawie ramienia umieszcza siê studzienkê z silikonem, a z czê¶ci ruchomej wystaje element, czê¶ciowo zanurzony w silikonie, co wprowadza do uk³adu t³umienie.

Z jednej strony dla stabilno¶ci ramienia korzystne jest obni¿enie jego ¶rodka ciê¿ko¶ci. Z drugiej strony jest to jednak niekorzystne poniewa¿ przy pionowych ruchach ramienia zwi±zanych ze sfalowaniem powierzchni p³yty bezw³adno¶æ masy ramienia zwiêksza si³y dzia³aj±ce na wk³adkê i moduluje si³ê nacisku ig³y. Gdyby zignorowaæ sprawê bezw³adno¶ci i stabilno¶ci najlepiej by by³o gdyby ¶rodek ciê¿ko¶ci znalaz³ siê na wysoko¶ci powierzchni p³yty, ale ze wzglêdów podanych wy¿ej jest to niemo¿liwe do zastosowania w praktyce.

Producenci ramion unipivot stosuj± ró¿ne kompromisy dotycz±ce po³o¿enia ¶rodka ciê¿ko¶ci. Czasami jest on tu¿ poni¿ej punktu obrotu, a czasami jest umieszczony ni¿ej.

Stosowane s± te¿ ró¿ne warianty odbiegaj±ce od najprostszej konstrukcji z ig³±/zag³êbieniem. Mog± to byæ dodatkowe elementy ograniczaj±ce swobodê ruchu na boki, systemy stabilizacji magnetycznej czy elementy kulkowe w punkcie styku. Ramiona unipivot relatywnie naj³atwiej mo¿na wykonaæ w ramach projektów amatorskich DIY.

Je¶li maj± Pañstwo uwagi dotycz±ce tej strony lub zauwa¿yli¶cie na niej b³êdy, dajcie nam znaæ.
Aby przekazaæ swoje uwagi do redakcji proszê
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl