Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

TPX (membrana)

Hasła dotyczące
membran
głośników:

Altima
Arcosia
Bextrene
BilletCore
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
Tioxid
TPX

TPX to krystaliczny polimer z grupu poliolefinów. TPX to nazwa handlowa zastrzeżona przez Mitsui Chemicals. Nazwa chemiczna tego materiału to polimetylpenten (polymethylpentene, PMP). TPX jest jednym z materiałów stosowanych do produkcji membran głośnikowych i ma szeroki zakres innych zastosowań, między innymi w sprzęcie laboratoryjnym, medycznym czy kuchennym.

TPX charakteryzuje niskim ciężarem właściwym i wysoką odpornością termiczną (temperatura topnienia 220-240°C) na tle innych sztucznych tworzyw termoplastycznych. Odznacza się się dobrą przeźroczystością, co pozwala odróżnić membrany TPX od membran polipropylenowych. Materiał ten jest też odporny na wodę i wiele substancji chemicznych.

Jako materiał na membrany głośnikowe TPX nigdy nie był tak szeroko stosowany jak papier, polipropylen czy aluminium. Od lat 1990-tych popularność TPX znacznie się zmniejszyła.

Najbardziej znani producenci stosujący TPX w membranach głośnikowych to Audax i Seas. Lista producentów kolumn, którzy wykorzystywali głośniki z membranami TPX jest bardzo liczna. Między innymi można wymienić Harbeth, Musical Fidelity, ProAc, Qba, Spica, Vienna Acoustics.

Na rynku były też dostępne mieszanki TPX i polipropylenu pod firmowymi nazwami. Na przykład membrany Seasa pod nazwą XP.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl