Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Tioxid

Hasła dotyczące
membran
głośników:

Altima
Arcosia
Bextrene
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
Tioxid
TPX

Tioxid to rodzaj membrany stosowanej przez francuską firmę Focal (JMlab) w głośnikach wysokotonowych. Nazwa pochodzi od użytych w membranie materiałów, czyli tytanu (ang. titanium) oraz dwutlenku tytanu (ang. titanium dioxide). W membranie Tioxid metaliczny tytan jest pokryty cienką warstwą tlenku tytanu. Membrany z czystego tytanu charakteryzują się połyskliwą powierzchnią, natomiast membrany tioxidowe mają powierzchnię matową, w szarym kolorze.

Głośnik z membraną Tioxid
Głośnik z membraną Tioxid

Membrany z Tioxidu dominowały w ofercie Focala w latach 1990-tych. Były one stosowane we własnych zestawach głośnikowych tej firmy w bardzo różnych przedziałach cenowych, włącznie z najdroższymi zestawami serii Utopia. Były też stosowane przez innych producentów korzystających z głośników wysokotonowych Focala i były też dostępne w głośnikach sprzedawanych detalicznie na rynku dla majsterkowiczów.

Przed wprowadzeniem Tioxidu firma Focal stosowała w głośnikach wysokotonowych kevlar. Natomiast później membrany tioxidowe zostały zastąpione w ofercie Focala membranami aluminiowo-magnezowymi (w niższych i średnich przedziałach cenowych) oraz berylowymi (w najdroższych zestawach).

Według informacji producenta właściwości membran tioxidowych nie różniły się istotnie od membran z czystego tytanu, a różnica polegała głównie na dodatkowym tłumieniu dla częstotliwości około 20kHz.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl