Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

THX

Hasła dotyczące
kina domowego:

Auro-3D
Dolby Atmos
Dolby Pro-Logic Surround
DTS
Kanał LFE
THX

THX to zestaw specyfikacji określających parametry dotyczące audio, wideo i w niektórych przypadkach także parametry akustyki pomieszczenia przy odtwarzaniu sygnałów audiowizualnych. Sprzęt czy też instalacje/pomieszczenia uzyskują certyfikat THX od firmy THX po przeprowadzeniu stosownych badań. THX nie jest więc standardem w tym znaczeniu w jakim standardami są na przykład systemy dźwięku Dolby czy dts. THX w swej istocie jest głównie zestawem technicznych norm jakościowych, a poza tym normalizuje też pewne parametry (na przykład poziom odniesienia dla głośności).

W praktyce domowej certyfikacja THX ma umiarkowane znaczenie. Starania o certyfikat THX są dobrowolne. Producenci sprzętu kina domowego występują o certyfikat THX głównie ze względów marketingowych. Spora grupa producentów sprzętu wysokiej jakości nie przeprowadza certyfikacji THX. Większe jest znaczenie THX w praktyce profesjonalnej, na przykład dla sal kinowych.

W ramach całego zestawu specyfikacji THX są wyróżnione pewne warianty dla wybranych kategorii urządzeń. Na przykład THX Ultra dla systemów kina domowego w pomieszczeniach o kubaturze do 3.000 stóp sześciennych, czy THX Select dla systemów kina domowego do 2.000 stóp sześciennych.

Impulsem, który doprowadził do powstania specyfikacji THX była decyzja George'a Lucas'a. Wkrótce po premierze filmu Imperium kontratakuje (The Empire Strikes Back) zlecił on Tomlinsonowi Holmanowi wykonanie projektu badawczego dotyczącego dźwięku kinowego. Holman najpierw przez rok badał wszystkie etapy produkcji dźwięku w filmach. Celem Holmana była poprawa jakości dźwięku kinowego i stworzenie specyfikacji dla studiów do miksowania. W efekcie tych prac powstały studia Skywalker Sound oraz sala kinowa Stag na terenie Skywalker Ranch. Odwiedzający Skywalker Ranch przedstawiciele przemysłu filmowego wykazywali zainteresowanie zastosowaniem rozwiązań opracowanych przez Holmana w swoich studiach i salach kinowych. Przed premierą kolejnego filmu Lucasa, Powrót Jedi (Return of the Jedi) uruchomiono system certyfikacji THX przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. W latach 1990-tych wprowadzono też certyfikację THX dla sprzętu domowego.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl