Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

THD (współczynnik zawartości harmonicznych)

THD to skrót od angielskich słów Total Harmonic Distorsion, czyli po polsku Współczynnik Zawartości Harmonicznych. THD jest najpopularniejszą miarą zniekształceń nieliniowych w urządzeniach audio i innych urządzeniach elektronicznych.

Układy nieliniowe mają taką właściwość, że powodują powstawanie na wyjściu dodatkowych częstotliwości harmonicznych, których nie było w sygnale wejściowym. Przykładowo kiedy na wejście urządzenia takiego jak wzmacniacz czy głośnik podamy sygnał o częstotliwości 100Hz, to na wyjściu oprócz sygnału 100Hz pojawią się też jego harmoniczne, a więc 200Hz, 300Hz, 400Hz i kolejne wielokrotności 100Hz. Pojawienie się tych harmonicznych jest właśnie wynikiem nieliniowości układu, przez który przechodzi sygnał.

Można obliczać THD na różne sposoby. W pomiarach sprzętu audio stosuje się następującą metodę. Sumowana jest moc wszystkich składowych harmonicznych. Oblicza się następnie wartość napięcia RMS, które odpowiada zsumowanej mocy wszystkich harmonicznych. Tak obliczone napięcie dzieli się przez napięcie RMS częstotliwości podstawowej i uzyskany wynik zazwyczaj podaje się w procentach. Można też spotkać THD podane w decybelach. Oto kilka przykładowych wartość THD w procentach przeliczonych na decybele:
10% ....... -20dB
1% ......... -40dB
0,1% ...... -60dB
0,01% ... -80dB

Pomiar THD jest od dawna stosowany i szeroko rozpowszechniony. Znaczenie THD jako miernika jakości sprzętu jest jednak bardzo małe. W większości przypadków wartości THD są na tyle małe, że trudno znaleźć powiązania pomiędzy wynikami pomiarów, a ocenami subiektywnymi. Poszczególne harmoniczne składające się na THD są poza tym różnie odbierane przez słuchaczy. Natomiast w działalności projektowej potrzebne są znacznie bardziej szczegółowe dane niż THD. Istotne są poziomy poszczególnych harmonicznych, a nie tylko ich suma. Istotne są zależności zniekształceń od poziomu sygnału i jego częstotliwości. Oprócz zniekszałceń nieliniowych uwzględnionych w pomiarze THD, istnieją też inne zniekształcenia.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl