Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Srebro

Hasła dotyczące
materiałów
i tworzyw:

Aluminium
MDF
Miedź
Srebro

Metal szlachetny o jasnej, połyskliwej powierzchni. Symbol chemiczny aluminium to Ag (Argentum). Liczba atomowa wynosi 47, a masa atomowa 107,87. Gęstość srebra wynosi 10,49 g/cm3. Temperatura topnienia wynosi 916,7°C.

Srebro jest metalem kowalnym i ciągliwym. Zalicza się do miękkich metali. Łatwo można wyrabiać ze srebra bardzo cienkie druty czy blachy.

Srebro jest najlepszym wśród wszystkich metali przewodnikiem prądu elektrycznego i ciepła. Jego konduktywność wynosi 62,5 metra na om milimetr kwadrat. Rezystywność wynosi 16 nOhm * m. Rezystywność srebra rośnie wraz ze wzrostem temperatury, w przybliżeniu o 0,4%/deg. Także defekty oraz domieszki powodują wzrost rezystywności.

W kontakcie z czystym powietrzem czy też wodą srebro pozostaje stabilne. Jednak w kontakcie z siarkowodorem obecnym w powietrzu srebro pokrywa się cienką warstwą czarnego nalotu - siarczku srebra. Srebro dobrze się lutuje.

Srebro stosuje się w produkcji przewodów, kabli i innych elementów połączeniowych, jako składnik stopów lutowniczych, jako składnik past przewodzących, do powlekania innych metali, do okładek kondensatorów.

Główną przeszkodą w szerszym zastosowaniu srebra jest jego wysoka cena.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl