Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Roon

Roon to złożony z zestawu programów system do zaawansowanej obsługi cyfrowych kolekcji muzycznych i strumieniowania sygnału audio. Został on opracowany i jest sprzedawany przez firmę Roon Labs.

Oprogramowanie systemu Roon może działać na różnych platformach sprzętowych i różnych systemach operacyjnych. Roon jest oprogramowaniem płatnym. W czerwcu 2021 ceny kształtowały się następująco:
- 12,99 dolarów na miesiąc przy płatności co miesiąc
- 9,99 dolarów za miesiąc przy płatności za cały rok
- 699,99 dolarów za dożywotnią subskrypcję

Aby zapoznać się z możliwościami systemu Roon można za darmo skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego. Oprogramowanie Roon jest stale rozwijane i bez dodatkowych opłat instalowane są aktualizacje.

System Roon składa się z trzech komponentów. Centralną rolę pełni Roon Core, czyli serwer zarządzający obsługą zgromadzonych nagrań użytkownika i źródeł strumieniowych. Drugi komponent to aplikacja sterująca instalowana zwykle na tabletach lub smartfonach. Trzecim elementem są urządzenia spełniające rolę odbiornika sygnału audio.

Serwer Roon jest odpowiedzialny za przeszukiwanie zasobów muzycznych, strumieniowanie, budowanie biblioteki nagrań i inne funkcje. Tworzona jest własna, wyspecjalizowana baza danych. Sprzęt na którym działa to oprogramowanie musi mieć odpowiednią moc obliczeniową, a oprócz tego firmowe materiały Roon Labs zalecają aby program i jego baza danych znajdowały się na dysku SSD, a na dyskach magnetycznych znajdowały się co najwyżej pliki audio. Roon Core może być instalowany na komputerach z systemem Windows, Mac, czy Linux. Można zainstalować go na niektórych serwerach plików NAS (m.in. QNAP, Synology, Asustor) z odpowiednio szybkim procesorem i wystarczająco dużą pamięcią RAM. Oprócz tego Roon Labs oferuje gotowe urządzenie o nazwie Nucleus (w czerwcu 2021 dostępne w dwóch wersjach) do roli serwera systemu.

Serwer Roon skanuje dostępne zasoby w sieci lokalnej i tworzy muzyczną bibliotekę, a następnie na bieżąco śledzi zmiany w tej bibliotece. System odczytuje też informacje z metatagów, wykonuje analizę znalezionych plików audio, dodaje do biblioteki dodatkowe informacje o grafice, twórcach, tekstach, koncertach czy recenzjach. Do biblioteki można też dołączyć zasoby z dostępnych dla użytkownika serwisów strumieniowych, które są obsługiwane przez Roon (w czerwcu 2021 Tidal, Quobuz). Wspierane są biblioteki iTunes i radiowe stacje internetowe. Serwer obsługuje też odczyt sygnału audio, jego ewentualną konwersję czy obróbkę i przekaz sygnału do urządzeń odbiorczych. Kolejna funkcja serwera to obsługa komunikacji z urządzeniami sterującymi.

Do obsługi odtwarzania muzyki przeznaczona jest aplikacja dostępna w wersjach dla systemów iOS lub Android, ale można też skorzystać w tym celu z komputera z systemem Windows, OS X lub macOS.

Odtwarzaniem sygnału w systemie Roon zajmują się kompatybilne urządzenia odbiorcze. W danej instalacji można wykorzystać pojedynczy odbiornik, lub wiele odbiorników pracujących w układzie multiroom. Dostępna jest szeroka paleta różnych opcji, różnych rodzajów sprzętu, a także bogata oferta urządzeń przygotowanych fabrycznie do pracy w systemie Roon. W grupie odbiorników warto wyróżnić Roon Bridge. Jest to specjalizowane oprogramowanie, które można zainstalować pod kontrolą systemów Windows, Mac OS X lub Linux. Roon Bridge ma nieduże wymagania sprzętowe, może działać na prostych urządzeniach typu Paspberry Pi. Każde urządzenie podłączone do wyjścia audio komputera z zainstalowanym Roon Bridge może stać się dzięki temu częścią systemu Roon.

Do dystrybucji sygnału audio pomiędzy urządzeniami obsługującymi system Roon wykorzystywany jest RAAT (Roon Advanced Audio Transport). Został on zaprojektowany z myślą o obsłudze wielu formatów bez kompromisów jakościowych. Działa w trybie bit-perfect. W listopadzie 2015 roku firma Roon Labs udostępniła producentom sprzętu audio pakiet Roon Ready SDK, co pozwala produkować sprzęt zgodny z RATT do odbioru sygnału z serwera Roon. Dzięki RAAT można odtwarzać sygnał na:
- urządzeniach oznaczonych jako Roon Ready
- wyjściach audio, kartach dźwiękowych i USB DAC-ach podłączonych do Roon Core
- wyjściach audio, kartach dźwiękowych i USB DAC-ach podłączonych do sprzętu z zainstalowanym Roon Bridge
- wyjściach audio i USB DAC-ach podłączonych do sprzętu z zainstalowanym Roon Remote.
Na rynku dostępne są liczne urządzenia od wielu producentów oznaczone jako Roon Ready.

Oprócz opcji wymienionych wyżej Roon może też przesłać sygnał do urządzeń AirPlay, urządzeń Logitech Squeezebox, zakończeń sieciowych Meridian Audio oraz odtwarzacza programowego HQPlayer.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl