Radial (membrana)
membran
głośników:
Altima
Arcosia
Bextrene
BilletCore
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
SVA
Tioxid
TPCD (Textreme)
TPX
Radial to materiał stosowany do produkcji membran głośnikowych. Jest to rozwiązanie opatentowane i stosowane tylko przez brytyjską firmę Harbeth. Szczegółowe informacje techniczne o Radialu nie zostały ujawnione. Właściwości tego materiału znane są nam tylko z ograniczonych informacji ujawnionych przez Harbetha.
Radial jest wykorzystywany do produkcji membran głośników średniotonowych i niskotonowych.
Radial to materiał z rodziny tworzyw sztucznych - polimer. Według informacji producenta, Radial składa się z czterech głównych składników, nie licząc pomocniczych związków potrzebnych w procesie produkcji samego tworzywa. Według informacji z Harbetha, oprócz patentu (tylko brytyjskiego) jeszcze skuteczniejszą ochroną przed ewentualnym skopiowaniem Radialu jest brak dostępności większości składników, które wyszły z produkcji. Tworzywo Radial było wytwarzane w dużych partiach, w wieloletnich odstępach, a następnie biężącą produkcję prowadzono korzystając ze zgromadzonych zapasów. Membrany Radial produkowane są wyłącznie metodą wtryskową.
Powstanie membrany Radial jest wynikiem programu badawczego, który był częściowo finansowany przez Harbetha, a częściowo z funduszy pozyskanych od brytyjskiego rządu. W ramach tego programu przeprowadzono długotrwałe badania zmierzające do znalezienia najlepszego materiału specjalnie pod kątem zastosowania w membranach głośnikowych. Starano się znaleźć materiał istotnie lepszy od metali, polipropylenu, bextrenu czy TPX. Jedną z kluczowych zalet Radiala w porównaniu z konkurencyjnymi tworzywami jest bardziej równomierne w paśmie tłumienie wewnętrzne.