Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Omikrofonowanie ORTF

Hasła dotyczące
stereofonii:

Mono
Omikrofonowanie AB
Omikrofonowanie ORTF
Omikrofonowanie XY
QSound
Sensaura
Stereofonia
Sztuczna głowa

Omikrofonowanie ORTF jest jednym z kilku podstawowych sposobów rejestracji nagrań stereofonicznych. Technika ta bazuje na wykorzystaniu pary monofonicznych mikrofonów kardioidalnych rozstawionych na odległość 17cm i z kątem rozwarcia 110 stopni. Jest to technika pośrednia pomiędzy omikrofonowaniem AB a omikrofonowaniem XY. System ten jest jednym z reprezentantów sterefonii natężeniowo-fazowej. Pomiędzy mikrofonami występują zarówno różnice czasowe wynikające z ich rozstawienia jak i rożnice natężeniowe biorące się z rozwarcia kątowego ich charakterystyk kierunkowych.

ORTF to skrót od słów Office de Radiodiffusion Television Francaise. Technika ta została bowiem wprowadzona do użytku we francuskim radiu na podstawie przeprowadzonych eksperymentów w latach 1940-tych i 1950-tych.

W przeciwieństwie do klasycznych, czystych rodzajów stereofonii fazowej lub natężeniowej, system ORTF jest rozwiązaniem kompromisowym.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl