Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Omikrofonowanie ORTF

Hasła dotyczące
stereofonii:

Mono
Omikrofonowanie AB
Omikrofonowanie ORTF
Omikrofonowanie XY
QSound
Sensaura
Stereofonia
Sztuczna głowa

Omikrofonowanie ORTF jest jednym z kilku podstawowych sposobów rejestracji nagrań stereofonicznych. Technika ta bazuje na wykorzystaniu pary monofonicznych mikrofonów kardioidalnych rozstawionych na odległość 17cm i z kątem rozwarcia 110 stopni. Jest to technika pośrednia pomiędzy omikrofonowaniem AB a omikrofonowaniem XY. System ten jest jednym z reprezentantów sterefonii natężeniowo-fazowej. Pomiędzy mikrofonami występują zarówno różnice czasowe wynikające z ich rozstawienia jak i rożnice natężeniowe biorące się z rozwarcia kątowego ich charakterystyk kierunkowych.

ORTF to skrót od słów Office de Radiodiffusion Television Francaise. Technika ta została bowiem wprowadzona do użytku we francuskim radiu na podstawie przeprowadzonych eksperymentów w latach 1940-tych i 1950-tych.

W przeciwieństwie do klasycznych, czystych rodzajów stereofonii fazowej lub natężeniowej, system ORTF jest rozwiązaniem kompromisowym.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl