Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NOS, skrót

NOS to skrót od angielskich słów New Old Stock co oznacza Nowe za starych zapasów. Termin jest powszechnie stosowany nie tylko w odniesieniu do części w sprzęcie audio, ale także w innych dziedzinach (motoryzacja, sprzęt komputerowy, itd.).

Określenie NOS nie jest precyzyjne. Części NOS nie są nowe lecz nieużywane. Spotyka się też alternatywne tłumaczenia skrótu NOS, choć ich znaczenia są podobne. Inne warianty odczytywania skrótu to New Original Stock oraz New Obsolete Stock. Termin NOS może też być różnie interpretowany. W najprostszym ujęciu oznacza części, które zostały wyprodukowane dawno temu i nie były nigdy używane, ale może też chodzić o części, które wyszły z produkcji.

Na rynku audio skrót NOS jest najczęściej spotykany w odniesieniu do lamp elektronowych, ale nie tylko. Niektóre części NOS - zwłaszcza wspomniane lampy elektronowe - są poszukiwane przez hobbystów i mają wysokie ceny. Z tego względu produkowane są podróbki części oferowanych na rynku jako NOS. Pochodzenie części NOS i ich stan jest zróżnicowany.

Skrót NOS jest też używany dla określenia przetworników cyfrowo-analogowych pracujących bez nadpróbkowania. W tym znaczeniu jest to skrót od angielskiego terminu non-oversampling.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl