Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Magnes neodymowy

Jeden z rodzajów magnesów stałych. Charakteryzuje się bardzo silnym polem magnetycznym w przeliczeniu na jednostkę masy.

Magnesy neodymowe należą do grupy magnesów ziem rzadkich. Wykonuje się je ze stopu neodymu, żelaza i boru. W większości przypadków magnesy neodymowe podlegają korozji i muszą być przed nią zabezpieczone. W tym celu stosuje się powlekanie zewnętrznej powierzchni, na przykład niklowanie, lakierowanie czy powlekanie warstwami polimerowymi.

Magnesy neodymowe mają ograniczony zakres temperatur pracy. Dopuszczalne temperatury robocze są zależne od typu magnesu, zwykle mieszczą się w przedziale od 80°C do 150°C. Natomiast trudno jest zdemagnetyzować magnes neodymowy (duża koercja). W porównaniu z konkurencyjnymi rodzajami, magnesy neodymowe są dość łatwe w obróbce mechanicznej.

Ceny magnesów neodymowych w przeliczeniu na kilogram są wysokie. Jednak cena magnesów neodymowych w przeliczeniu na siłę generowanego pola magnetycznego jest niewiele wyższa od ceny magnesów ferrytowych.

Magnesy neodymowe weszły na rynek w latach 1980-tych. Zdobyły popularność ze względu na dużą siłę generowanego pola magnetycznego i umiarkowaną cenę. Rozpowszechniły się szeroko w głośnikach i słuchawkach. Magnesy neodymowe są też stosowane we wkładkach gramofonowych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl