Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MP3HD

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

MP3HD to kodek do bezstratnej kompresji sygnału audio. Podobnie jak formaty FLAC, APE, Apple Lossless, WMA Lossless (a w przeciwieństwie do formatów takich jak MP3, OggVorbis czy WMA), pliki w formacie MP3HD zawierają pełną, oryginalną informację. Jeśli plik audio zostanie skompresowany przy pomocy MP3HD to następnie można go zdekompresować i przywrócić do pierwotnej postaci, tak by każda kolejna próbka zachowała swą oryginalną wartość.

Przepływności uzyskiwane przy pomocy MP3HD są zbliżone do przepływności uzsykiwanych przy pomocy innych kodeków bezstratnych takich jak na przykład FLAC. Dla sygnału o parametrach stosowanych na płycie CD daje to od około 500 do około 900 kb/s. Według danych licencjodawcy sygnał o przepływności 1411 kb/s jest przeciętnie kompresowany to następujących wartości:
- pop, rock, folk ... 876 kb/s
- jazz ............ 786 kb/s
- klasyka ...... 605 kb/s
- książki audio ... 474 kb/s

Szczególną cechą MP3HD odróżniającą to rozwiązanie od konkurentów jest kompatybilność ze zwykłymi plikami MP3. Pliki z materiałem zakodowanym w MP3HD korzystają nadal z rozszerzenia MP3. Kompatybilność jest zapewniona w ten sposób, że oprócz sygnału skompresowanego bezstratnie, w pliku zaszyta jest także ścieżka z tradycyjnym MP3 skompresowanym stratnie. Odtwarzacze niekomaptybilne z MP3HD mogą odtwarzać ścieżkę kompresowaną stratnie w zwykłym MP3, a odtwarzacze kompatybilne z MP3HD mogą odtwarzać bezstratnie skompresowany zapis lepszej jakości. Rozwiązanie to niestety pogarsza efektywność zagospodarowania nośnika z powodu przechowywania w pliku dwóch wersji zapisu. Poza tym niezbędne jest wykonanie dwóch operacji kodowania przy tworzeniu pliku.

Informacja o opracowaniu MP3HD została opublikowana przez firmę Thomson w marcu 2009. W tym samym czasie Thomson udostępnił podstawowe oprogramowanie potrzebne do odtwarzania (wtyczka dla Winampa), kodowania i dekodowania plików MP3HD. Pierwsza informacja o sprzęcie obsługującym MP3HD pojawiła się na wystawie CES w Las Vegas w styczniu 2010. Zaprezentowany tam został odtwarzacz Samsung IceTouch (YP-H1) i zapowiedziano wówczas jego wprowadzenie na rynek w pierwszej połowie 2010 roku.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl