Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Monkey's Audio

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

Monkey's Audio to format plików z bezstratną kompresją sygnału audio. W przeciwieństwie do formatów takich jak MP3, WMA czy OggVorbis, zaś podobnie jak pliki w formacie FLAC, pliki Monkey's Audio zawierają pełną oryginalną informację. Jeśli plik audio zostanie skompresowany przy pomocy Monkey's Audio to następnie można go zdekompresować i przywrócić do pierwotnej postaci, tak by każda kolejna próbka zachowała swą oryginalną wartość. Zapewnia to wyższą jakość aniżeli w przypadku plików skompresowanych stratnie takich jak MP3, WMA czy OggVorbis.

Monkey's Audio obsługuje zapis 1 lub 2 kanałów z liniowym sygnałem PCM. Sygnał PCM może mieć próbki o długościach 8 bitów, 16 bitów lub 24 bity i dowolną częstotliwość próbkowania. Skuteczność kompresji jest zależna od sygnału poddawanego obróbce. Przeciętnie pliki poddane kompresji są około dwa razy mniejsze niż oryginały.

Oprócz samej kompresji, format Monkey's Audio daje też dodatkowe możliwości funkcjonalne. Wbudowany jest system detekcji błędów. Do każdej ramki dodawany jest jej kod CRC. Pliki zawierają informację o wartości szczytowej sygnału co pozwala przy odtwarzaniu stosować normalizację poziomu tak aby wszystkie pliki miały taką samą, najwyższą z możliwych, wartość szczytową. Pliki Monkey's Audio zawierają też metadane.

Monkey's Audio to oprogramowanie, którego prawa autorskie należą do określonego właściciela (propriatery software). Warunki licencyjne dają dużą swobodę dla darmowego wykorzystania formatu zarówno w celach amatorskich jak i komercyjnych, choć Monkey's Audio nie można zaliczyć ani do oprogramowania wolnego (free software) ani otwartego (open source). Kod źródłowy Monkey's Audio jest jedak publicznie dostępny. Można się spodziewać, że ze względów licencyjnych, technicznych i organizacyjnych w dalszej perspektywie Monkey's Audio prawdopodobnie nie będzie w stanie rywalizować z konkurencyjnymi formatami, zwłaszcza z darmowym i otwartym formatem FLAC.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl