Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MLP (Meridian Lossless Packing)

Meridian Lossless Packing (w skrócie MLP) to system bezstratnej kompresji opracowany do zastosowania na płytach DVD-Audio. Głównym autorem rozwiązania jest firma Meridian. W przeciwieństwie do systemów kompresji stosowanych w wielokanałowych standardach kina domowego (Dolby Digital, DTS) na płytach MD (ATRAC) kasetach DCC (PASC) czy w MP3 nie następuje tu utrata danych. Po przeprowadzeniu kompresji-dekompresji MLP otrzymujemy pierwotny sygnał w niezmienionej formie, z dokładnym odtworzeniem każdej próbki, podobnie jak choćby przy zastosowaniu kompresji FLAC.

Współczynnik kompresji MLP zależy do samego materiału dźwiękowego. Wielkość strumienia danych jest redukowana o około 38-52%, co pozwala nagrać od 73 do 89 minut 6-kanałowego dźwięku (96kHz/24bity) na płycie DVD-5.

Kompresja MLP nie była wdrożona na płytach DVD-Video. Była natomiast zastosowana w odtwarzaczach DVD-Audio (format konkurencyjny wobec SACD, który nie zdobył popularności i został wycofany z produkcji). Maksymalna przepływność na płytach DVD-Audio wynosiła 9Mbs. MLP wdrożono też na płytach Blu-ray w ramach Dolby TrueHD z maksymalną przepływnością do 18Mbs.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl