Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Membrana W

Hasła dotyczące
membran
głośników:

Altima
Arcosia
Bextrene
BilletCore
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
SVA
Tioxid
TPCD (Textreme)
TPX

Typ membrany głośnikowej opracowany i produkowany przez francuską firmę Focal (JMlab). Jest to membrana o konstrukcji warstwowej (inaczej kanapkowej). Membranę W stosuje się w głośnikach niskotonowych i średniotonowych. Produkowane były głośniki o nominalnym rozmiarze od 5 do 15 cali. Membrana W została wprowadzona na rynek w połowie lat 1990-tych i z czasem zastąpiła w ofercie Focala membrany polikevlarowe. Pierwszym komercyjnie dostępnym produktem z membranami W były zestawy Grande Utopia wprowadzone na rynek w 1995 roku. Nazwa W pochodzi od francuskiego słowa verre, oznaczającego szkło. Połączenie słów verre-verre (V V = W) obrazowo opisuje konstrukcję membrany. Sporadycznie można też spotkać określenie tej membrany nazwą diagram W

Membrana W
Głośnik 6-calowy z membraną W

Membrana W opiera się na zastosowaniu strukturalnej pianki umieszczonej pomiędzy warstwami zewnętrznymi wykonanymi z włókna szklanego. Konstrukcja taka ma zapewnić wysoką sztywność, dobre tłumienie wewnętrzne i niską masę membrany. Poszczególne włókienka szklane charakteryzują się małym przekrojem oraz znaczną długością. Uzyskują też dobre wiązanie molekularne z żywicą i pianką. Daje to w rezultacie membranę o jednorodnych właściwościach.

Zależnie od przeznaczenia danej membrany grubości warstw są optymalizowane stosownie do aplikacji. Można zmieniać zarówno grubość warstwy wewnętrznej pianki jak i zewnętrznych warstw z włókna szklanego. Przykładowo pogrubianie warstwy pianki zwiększa tłumienie membrany. Na charakterystykach przenoszenia większości głośników z membranami W widoczne są rezonanse w górnej części pasma. Rezonanse te nie są jednak tak uwypuklone jak w membranach metalowych. W najmniejszych, 5-calowych, głośnikach z membraną W rezonanse były zwykle dobrze stłumione.

Głośniki Focala oparte na membranie W miały w oznaczeniu modelu literę W. Oto przykłady oznaczeń tego typu głośników:
5W 4211
8W 4211
Audiom 15WX

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl