Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MDF (ang. medium density fibreboard)

Hasła dotyczące
materiałów
i tworzyw:

Aluminium
MDF
Miedź
Srebro

Płyty MDF są produkowane z włókien drzewnych z dodatkiem związków klejących i utwardzających. Płyty powstają poprzez sklejenie w podwyższonej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Dostępny jest szeroki asortyment płyt MDF o zróżnicowanych grubościach od kilku do kilkudziesięciu milimetrów.

W porównaniu z litym drewnem, płytą wiórową czy sklejką płyta MDF charakteryzuje się dużą jednorodnością, ale przy powierzchniach zewnętrznych wystawionych bezpośrednio na działanie ciśnienia w procesie produkcji gestość jest wyższa niż w środku płyty. Jednolita struktura drobnych włókien tworzących MDF ułatwia obróbkę. Kleje stosowane w produkcji MDF mogą uwalniać nieduże ilości szkodliwych dla zdrowia oparów (formaldehyd). Przy obróbce MDF należy się też zabezpieczyć przed wdychaniem powstającego pyłu.

Z MDF powszechnie produkuje się obudowy do kolumn, rzadziej także obudowy lub części obudów urządzeń elektronicznych. MDF, sklejka, płyta wiórowa i inne materiały stosowane w produkcji kolumn mają zróżnicowane właściwości. Wybór materiału obudowy ma zauważalny wpływ na sposób działania zestawów głośnikowych.

MDF rozpowszechnił się później od materiałów takich jak sklejka czy płyta wiórowa. MDF można okleinować, foliować i lakierować na wiele różnych sposobów.

Poza audio MDF jest powszechnie wykorzystywany przede wszystkim w meblarstwie. Produkowane są też dwa inne rodzaje płyty o takiej samej strukturze. Płyty LDF charakteryzujące się mniejszą gęstością (low density fibreboard) i płyty HDF o większej gęstości (high density fibreboard).

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl