Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LAT (Linear Array Transducer)

Hasła dotyczące
rodzajów głośników:

AMT (Air Motion Transformer)
Głośnik BMR
Głośnik DML (nxt)
Dnote
Dual Concentric
Głośnik rotacyjny
Głośnik tubowy
LAT (Linear Array Transducer)
Uni-Q
Wstęgowy głośnik

LAT (skrót od angielskich słów Linear Array Transducer) to typ głośnika niskotonowego. Jest to konstrukcja opatentowana przez amerykańską fimę Tymphany, wprowadzona na rynek w 2006 roku.

W przeciwieństwie do typowych głośników dynamicznych gdzie membrana porusza się w kierunku osi promieniowania, w głośniku LAT pracuje zestaw mniejszych membran poruszających się w kierunku prostopadłym do kierunku osi promieniowania całego zestawu. Mniejsze membrany (w jednym głośniku może pracować większa ilość takich membran) naprzemiennie wypychają i zasysają powietrze z przestrzni pomiędzy nimi. W porównaniu z tradycyjnym głośnikiem, głośnik LAT pozwala uzyskać znacznie mniejszy obrys widocznej z zewnątrz powierzchni promieniującej w porównaniu z równoważnym, konwencjonalnym głośnikiem dynamicznym. Dla głośników LAT w konwencjonalny sposób podawane są parametry Thiele-Smalla.

Konstrukcja głośnika LAT bardzo przypomina niskotonową wersję głośnika AMT (Air Motion Transformer) opracowaną w latach 1970-tych przez Oskara Heila. Głośnik Heila zastosowany był w zestawach pod nazwą Transar. Pomimo podobieństwa zastosowanego rozwiązania, firma Tymphany uzyskała jednak patent na LAT.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2021 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl