Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Lampa elektronowa

Hasła dotyczące
lamp elektronowych:

Lampa elektronowa
Nuwistor
Trioda

Element elektroniczny składający się z zamkniętego w próżnioszczelnej obudowie zespołu elektrod pomiędzy którymi zachodzi przepływ prądu wytwarzanego przez strumień swobodnych elektronów (rzadziej strumień jonów). Do lamp elektronowych zaliczamy nie tylko stosowane we wzmacniaczach diody, triody czy pentody, ale także lampy kineskopowe czy oscyloskopowe.

Pierwsze lampy elektronowe to dioda wynaleziona przez Johna Ambrose Fleminga w 1904 roku i trioda wynaleziona przez Lee De Forresta w 1907 roku. Podobne, przypominające lampy elektronowe urządzenia, były znane już w połowie osiemnastego wieku, ale wówczas nie rozumiano zasady ich działania.

W lampie elektronowej muszą się znajdować co najmniej dwie elektrody: katoda (z niej odbywa się emisja elektronów) oraz anoda. Pomiędzy anodą i katodą mogą się znajdować liczne inne elektrody: siatki, elektrody zapłonowe, elektrody ogniskujące czy odchylające.

W sprzęcie elektroakustycznym zastosowanie mają głównie trzy rodzaje lamp: dioda (anoda + katoda), trioda (anoda + katoda + jedna siatka) i pentoda (anoda + katoda + trzy siatki). Istnieją także inne typy jak tetroda, heksoda, septoda czy oktoda spotykane raczej w urządzeniach pracujących z częstotliwościami radiowymi.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl