Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Kontener (multimedialny)

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

Pojęcie kontenera (multimedialnego) oznacza format pliku komputerowego używanego do przechowywania danych takich jak sygnał audio, video, obrazów i podobnych. Dla zrozumienia pojęcia kontenera potrzebne jest rozróżnienie dwóch funkcji: samego kodowania sygnału jako takiego oraz sposobu organizacji danych powstałych w wyniku kodowania. Za kodowanie jako takie odpowidają kodeki. Natomiast za sposób organizacji danych odpowiada kontener.

Specyfikacja kontenera określa jakie kodeki mogą być wykorzystywane do przechowywania danych w danym kontenerze. Kontener może też zawierać meta dane, dane do synchronizacji odtwarzania różnych strumieni danych, dane dla korekcji/detekcji błędów i tak dalej.

Istnieje duża gama kontenerów, które różnią się pomiędzy sobą zarówno zakresem funkcji jak i zakresem zastosowań. Niektóre kontenery to rozwiązania firmowe, inne powstały w systemach tworzenia wolnego oprogramowania. Kontener może być wyspecjalizowny na potrzeby jednego typu danych, na przykład audio. Może też być przeznaczony do zapisu różnych danych jak choćby audio i wideo. Oto kilka przykładów stosowanych kontenerów:
Matroska (.MKV - .MKA - .MKS)
Ogg (.OGG - .OGA - OGV - .OGX)
Quicktime (.MOV - .QT)
Real Media (.RM)
Wave (.WAV)

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl