Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Kompander

Hasła dotyczące
redukcji
szumów:

ANRS
dbx
DNL
Dolby A
Dolby B
Dolby C
High-Com
Kompander

System składający się z kompresora i ekspandera (kompander = kompresor + ekspander). Kompander jest jednym z głównych elementów składowych większości systemów redukcji szumów stosowanych w magnetofonach.

Zadaniem kompresora jest zmniejszenie zakresu dynamiki sygnału przed nagraniem na taśmę, w ten sposób tworzy się sygnał skomprymowany. Zadaniem ekspandera jest wykonanie procesu odwrotnego, czyli poszerzenia zakresu dynamiki, tak aby przywrócone zostały pierwotne relacje pomiędzy składowymi sygnału. Tak więc jeśli kompresor zmniejszy dynamikę z 60 do 40dB, to ekspander powinien ją zwiększyć z 40 do 60dB.

Zasada działania kompandera wymaga aby wzmocnienie sygnału było zmienne w zależności od jego poziomu. W kompresorze silniej wzmacniane są sygnały cichsze. W ekspanderze odwrotnie, sygnały cichsze są wzmacniane słabiej. Dzięki temu słabiej wzmacniane są też szumy taśmy. Jak widać wzmocnienie układu jest więc płynnie zmieniane i niejako 'śledzi' sygnał. Konieczne jest także zapewnienie dokładnej symetrii działania kompresora i ekspandera.

Próby zastosowania kompandera do redukcji szumów przy zapisie na taśmach magnetycznych były prowadzone już w latach 50-tych. Ze względu na różne niekorzystne efekty uboczne, proste układy kompandera nie znalazły szerszego zastosowania. Dla stworzenia skutecznych systemów redukcji szumów konieczne okazało się połączenie kompandera z innymi układami.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl