Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

High-Com (system redukcji szumów)

Hasła dotyczące
redukcji
szumów:

ANRS
dbx
DNL
Dolby A
Dolby B
Dolby C
High-Com
Kompander

Rodzina systemów redukcji szumów opracowana przez Telefunkena w latch 1970-tych. Systemy High Com bazują na zasadzie pracy kompandera (kompresor - ekspander).

High-Com był przede wszystkim aplikowany w magnetofonach kasetowych oraz oferowany w postaci osobnego urządzenia. Prowadzono też eksperymenty z zastosowaniem pokrewnych systemów w radiofonii oraz na płytach winylowych. Pomimo uzyskania dobrych wyników jakościowych, systemy High-Com nie zdołały zagrozić pozycji dominujących na rynku systemów Dolby. We wczesnych latach 1980-tych firma Telefunken znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, a zainteresowanie redukcją szumów zaczęło spadać w związku z rozpowszechnianiem systemów cyfrowych, w wyniku czego zaprzestano stosowania systemu High Com.

We wczesnych latach 1970-tych firma AEG-Telefunken była dystrybutorem Dolby. Procownicy wydziału zajmującego się badaniami elektroakustycznymi (AEG-Telefunken ELA w Wolfenbuttel) mieli możliwości by zapoznać się z systemami Dolby. Jeden z inżynierów pracujących w ELA, Jurgen Wermuth, opracował rozwiązania konstrukcyjne pozwalające zredukować wady charakterystyczne dla systemów Dolby. Wyniki prac Wermutha zyskały zainteresowanie i aprobatę dyrekcji, w wyniku czego uruchomiono poważne prace projektowe. Z jednej strony doprowadziły one do powstania profesjonalnego, czteropasmowego systemu redukcji szumów o nazwie telcom c4, a z drugiej do powstania systemów High Com.

Pierwotnie opracowano dwie wersje systemu High Com (sama nazwa systemu nie była jeszcze wówczas ustalona), jedną szerokopasmową i drugą z filtrem o zmiennym paśmie (sliding band). Wybór padł na wersję szerokopasmową i w roku 1978 Telefunken zaczął promować system High Com. Opracowano też analogowy układ scalony U401B, którego pierwsze egzemplarze również powstały w roku 1978.

Jednym z producentów magnetofonów zainteresowanych systemem High Com była firma Nakamichi. Szerokopasmowa wersja High Coma nie spotkała się jednak z aprobatą Nakamichi. Z tego względu, we współpracy z Nakamichi, w 1979 roku opracowana została dwupasmowa wersja systemu pod nazwą High Com II.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl