Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

HDA (HD-Aerogel)

Hasła dotyczące
membran
głośników:

Altima
Arcosia
Bextrene
BilletCore
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
Tioxid
TPX

HDA (HD-Aerogel, High Definition Aerogel) to nazwa rodzaju kompozytowej membrany głośnikowej opracowanej i produkowanej przez firmę Audax. Membrany HDA weszły do produkcji w latach 1990-tych i były stosowane w głośnikach basowych oraz średniotonowych.

Membrana z HD-Aerogel
Membrana z HD-Aerogel

Według informacji producenta HDA to mieszanka włókien węglowych oraz włókien kevlarowych zatopionych w akrylowym żelu. W procesie produkcji najpierw wykonywana jest mieszanka o konsystencji płynnej pasty. Mieszanka jest następnie natryskiwana na formę i na formie suszona przez kilka godzin. Oprócz samego składu mieszanki to właśnie proces suszenia, a w szczególności dobór rozpuszczalników i sposób ich odparowania ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiej powtarzalności i odpowiedniej struktury membran.

Chociaż szczegółowe dane dotyczące membran HDA nie są dostępne publicznie zastosowanie słowa aerogel w nazwie wydaje się być raczej sformułowaniem marketingowym niż technicznym. Aerożele mają znacznie mniejszą gęstość i dużo większą zawartość powietrza niż membrany produkowane przez Audaxa.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl