Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

FM

Hasła dotyczące
techniki radiowej:

AM
DAB
Filtr MPX
FM

Czyli modulacja częstotliwości. Skrót od angielskich słów Frequency Modulation. Modulacja częstotliwości polega na tym, że częstotliwość fali nośnej jest modulowana (czyli podlega zmianom) w takt sygnału modulującego. W radiofonii fala nośna to fala o częstotliwości, na którą strojony jest radioodbiornik. Sygnał modulujący to przebieg akustyczny. W procesie demodulacji (zwanym także procesem detekcji) sygnału FM odtwarzany jest oryginalny sygnał modulujący, jak choćby sygnał audio.

Modulację częstotliwości stosuje się w radiofonii w zakresach fal ultra krótkich (UKF), tj. 87,5-108 MHz (CCIR) lub 65,9-73,1MHz (OIRT). Modulacja częstotliwości jest z reguły wykorzystywana do transmisji stereofonicznych o wyższej jakości.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl