Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Filtr eliptyczny (inaczej filtr Cauera)

Hasła dotyczące
zwrotnic
głośnikowych:

Filtr eliptyczny
Linkwitz'a-Riley'a zwrotnica
Zwrotnica
Zwrotnica szeregowa

Filtry eliptyczne to jedna z kilku grup filtrów (obok filtrów Butterwortha, Bessela, Czebyszewa itd.). Są one stosowane między innymi w zwrotnicach zestawów głośnikowych. Filtry eliptyczne nazywane są też filtrami Cauera (od nazwiska niemieckiego matematyka Wilhelma Cauera).

Filtry eliptyczne wyróżniają się na tle innych filtrów kilkoma specyficznymi właściwościami. Ich główną zaletą jest możliwość uzyskania bardzo stromego zbocza przy zastosowaniu umiarkowanej ilości elementów. Nachylenie zbocza w paśmie przejściowym może wynosić kilkadziesiąt, czy nawet ponad 100 decybeli na oktawę (nachylenie typowych filtrów stosowanych w zwrotnicach głośnikowych z reguły wynosi od 6dB do 24dB na oktawę). Filtry eliptyczne mają jednak zafalowania zarówno w paśmie roboczym jak i w paśmie zaporowym, co odróżnia je od innych filtrów. Inne rodzaje filtrów albo nie mają żadnych zafalowań w paśmie roboczym i zaporowym, albo tylko zafalowania w paśmie roboczym, albo tylko w paśmie zaporowym.

Filtry eliptyczne są rzadko spotykane w zwrotnicach zestawów głośnikowych, co dotyczy zarówno konstrukcji pasywnych jak i aktywnych. Poza tym w niektórych przypadkach producenci stosują do opisu zastosowanej technologii swoją firmową nomenklaturę i nie używają wprost terminu filtr eliptyczny, co powoduje, że zastosowanie filtru eliptycznego stwierdzamy tylko drogą dedukcji. Wśród producentów stosujących filtry eliptyczne w zwrotnicach zestawów głośnikowych można wymienić firmy Goldmund, Joseph Audio, Zoller.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl