Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Ferrofluid

Ferrofluid to ciecz utworzona przez zawiesinę bardzo drobnych częstek tlenków żelaza o wysokiej przenikalności magnetycznej. Ciecz tą stosuje się nieraz w szczelinie obwodu magnetycznego głośników wysokotonowych lub średniotonowych.

Zastosowanie ferrofluidu wpływa w istotny sposób na parametry głośnika. W pierwszej kolejności duża przewodność cieplna ferrofluidu powoduje polepszenie odprowadzania ciepła z uzwojenia cewki. Dzięki temu ferrofluid zwiększa obciążalność termiczną głośnika. Ponadto ferrofluid tłumi drgania własne membrany i zmniejsza też oporność magnetyczną obwodu. Z drugiej strony zastosowanie ferrofluidu zwiększa opór mechaniczny napotykany przez poruszającą się cewkę.

Stosowane przez producentów ferrofluidy różnią się między sobą gęstością, co przede wszystkim wpływa na ich własności tłumiące. Zastosowanie ferrofluidu nie jest wyznacznikiem jakości głośnika. Wśród najkosztowniejszych modeli czołowych producentów głośników można spotkać zarówno konstrukcje z ferrofluidem jak i bez niego.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl