Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

EPDR (equivalent peak dissipation resistance)

EPDR (skrót od equivalent peak dissipation resistance, rezystancja ekwiwalentna dla szczytowego poboru mocy) to parametr określający jak trudnym obciążeniem dla wzmacniacza jest kolumna głośnikowa. EPDR to rezystancja, która powoduje pobór takiej samej mocy szczytowej ze wzmacniacza jak badana kolumna. W swojej pełnej formie EPDR ma postać charakterystyki częstotliwościowej w całym paśmie. W formie skróconej podaje się tylko wartości minimów i częstotliwości, dla których te minima przypadają. Im mniejsza jest wartość EPDR tym trudniejsze będzie wysterowanie kolumny przez wzmacniacz.

Do obliczenia EPDR potrzebne są charakterystyki modułu i fazy impedancji. Przebieg EPDR różni się od przebiegu modułu impedancji spotykanego często w typowych pomiarach. EPDR obniża się tym bardziej im większa jest wartość fazy impedancji. W swojej istocie EPDR nie jest osobnym gatunkiem pomiaru, lecz udoskonalonym sposobem interpretacji i prezentacji danych o impedancji kolumn.

Kluczowe publikacje dotyczące tego zagadnienia opracowali tacy autorzy jak Eric Benjamin (na łamach JAES w 1994 roku), Douglas Self (na łamach Electronics World w 1997 roku), a także Keith Howard na łamach HiFi News w 2006 roku. We wcześniejszych pracach omówiono samo zagadnienie poboru mocy szczytowej pobieranej przez głośniki. Natomiast sposób prezentacji danych w postaci częstotliwościowej charakterystyki ekwiwalentnej rezystancji i określenie uzyskanego wyniku terminem EPDR jest dziełem Keitha Howarda.

W ramach przeprowadzonych badań wykonano też testy pomiarowe i obliczenia symulacyjne potwierdzające, że EPDR daje prawidłowy obraz poboru mocy szczytowej przy pracy z sygnałami muzycznymi. Przy odtwarzaniu muzyki minimalne wartości EPDR spotykane są w bardzo krótkich odcinkach czasu, rzędu setnych części procenta.

Typowe minima wartości EPDR są znacznie mniejsze od wartości minimów modułu impedancji. Proporcje są zróżnicowane dla poszczególnych kolumn. Przyjmując bardzo orientacyjne przybliżenie można oczekiwać, że minimum EPDR będzie niespełna 2 razy mniejsze od minimum modułu impedancji. W mniej korzystnych przypadkach minima EPDR są mniejsze od połowy minimum modułu impedancji.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl