Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Dyfrakcja

Hasła dotyczące
podstawowych pojęć
z dziedziny akustyki:

Długość fali
Dyfrakcja
Dźwięk
Efekt Dopplera
Prędkość dźwięku

Dyfrakcja fali (inaczej ugięcie fali) to zjawisko występujące podczas rozchodzenia się fal w ośrodkach niejednorodnych. W szczególności możemy je obserwować kiedy fala napotyka przeszkodę. W wyniku oddziaływania fal z przeszkodą występuje rozchodzenia się fal we wszystkich kierunkach. Zjawisko to jest tym wyraźniejsze im rozmiary przeszkody są bardziej zbliżone do długości fali. Tak opisują to zjawisko podręczniki fizyki.

W elektroakustyce dyfrakcja interesuje nas zwykle z dwóch względów. Po pierwsze jako jeden z elementów kształtujących akustykę wnętrz. Po drugie jako zjawisko wpływające na pracę zestawów głośnikowych, których obudowy wywołują zjawiska dyfrakcyjne.

W przypadku fal rozchodzących się w pomieszczeniu, dyfrakcja powoduje ich wzmożone rozpraszanie. W praktyce profesjonalnej dość często stosuje się specjalne ustroje akustyczne wspomagające rozpraszenie dźwięku (czyli rozpraszacze lub dyfuzory). Ze względu na długości fal akustycznych ustroje zwiększające dyfrakcję działają skutecznie tylko w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Obecność powierzchni, sprzętów i ustrojów akustycznych wspomagających rozpraszanie jest też zwykle wskazana w praktyce amatorskiej dla poprawy akustyki pomieszczeń odsłuchowych.

Efekty dyfrakcyjne występujące na ściankach zestawów głośnikowych są elementem pasożytniczym wpływającym na zniekształcenie charakterystyk. Szereg zestawów w swej konstrukcji w różny sposób uwzględnia zjawiska dyfrakcyjne. Dobór wymiarów i rozmieszczenie głośników są wykonywane tak aby uniknąć sumowania fal powstałych w wyniku dyfrakcji. Poza tym dla redukcji dyfrakcji stosuje się zaokrąglone kształty obudowy. Należy jednak nadmienić, że zaokrąglenia o małym promieniu (rzędu 1-2 cm) w minimalnym stopniu wpływają na tłumienie efektów dyfrakcyjnych i ich jedynym celem jest uzyskanie określonych efektów wzorniczych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl