Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DTS

Hasła dotyczące
kina domowego:

Auro-3D
Dolby Atmos
Dolby Pro-Logic Surround
DTS
Kanał LFE
THX

DTS to amerykańska firma, która opracowała rodzinę systemów kodowania dźwięku wielokanałowego. Pierwotna nazwa tego przedsiębiorstwa brzmiała Digital Theater Systems. Systemy kodowania dźwięku opracowane przez tą firmę również nazywane są DTS. Obok Dolby, DTS jest jednym z dwóch dominujących dostawców technologii do zapisu dźwięku wielokanałowego w amatorskich i profesjonalnych systemach audio i wideo. Technologia DTS jest powszechnie stosowana w sprzęcie do kina domowego.

DTS założył w 1990 roku Terry Beard. Wśród inwestorów finansujących DTS była wytwórnia filmowa Universal City Studios. W 1993 roku system DTS został zastosowany w filmie Jurassic Park. Nastąpiło wówczas szybkie rozpowszechnienie DTS w kinach. W następnych latach DTS rozpowszechnił się także w sprzęcie domowym.

DTS wszedł na rynek później od konkurencyjnych rozwiązań Dolby zarówno w kinach jak w użytku domowym. Generalnie system ten cieszył się opinią technologii zapewniającej wyższą jakość od odpowiednika z Dolby. Przede wszystkim DTS w swej pierwszej, podstawowej wersji miał wyższą przepływność bitową od Dolby. W praktyce porównania jakościowe pomiędzy ścieżkami dźwiękowymi Dolby i DTS były z reguły trudne do wykonania. W obu systemach często stosowano parametry ścieżek dźwiękowych niższe od maksymalnych możliwych w ramach każdego ze standardów, a poza tym występowały też różnice w masteringu wersji Dolby i DTS.

Charakterystyczną cechą systemów kodowania DTS jest struktura danych pozwalająca na wprowadzanie kolejnych wersji standardu bez utraty kombatybilności ze starszym sprzętem. Podstawowy wariant nazywany DTS Digital Surround pozwala zapisać sygnał 5.1-kanałowy z częstotliwością próbkowania 44,1 lub 48kHz, o łącznej przepływności bitowej do 1,5 mbps. Natomiast w późniejszych, udoskonalonych wersjach DTS zaszyty jest zarówno sygnał w wersji podstawowej jak i sygnał dodatkowy pozwalający na odtwarzanie dźwięku z wyższą jakością. Wszystkie dekodery DTS są w stanie zdekodować sygnał w wersji podstawowej (tzw. core), natomiast informacje dodatkowe (extension) zostaną zignorowane jeśli dekoder jest zbyt stary i nie potrafi ich zinterpretować. Najbardziej zaawansowanym wariantem jest DTS HD Master Audio. Ten system kodowania oferuje zapis 7.1 kanałów z bezstratną kompresją.

Więcej szczegółów dotyczących działalności, historii i technologii DTS można znaleźć na firmowej witrynie pod adresem: www.dts.com

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl