Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DSP (ang. Digital Signal Processing)

Skrót pochodzący od angielskich słów Digital Signal Processing - czyli cyfrowe przetwarzanie sygnału. W ogólności skrót DSP odnosi się do wszelkiego rodzaju cyfrowego przetwarzania sygnałów. Jeśli sygnały te są pierwotnie analogowe, muszą być przed DSP poddane konwersji z postaci analogowej na postać cyfrową.

DSP jest szeroko stosowane w sprzęcie audio-wizualnym do przetwarzania sygnałów audio oraz wizyjnych. Typowe operacje na sygnałach wykonywane w trakcie przetwarzania cyfrowego to na przykład filtrowanie, zmiana poziomu, dodawanie i odejmowanie sygnałów.

Do wykonywania DSP stosuje się różne rodzaje sprzętu. Można wykorzystać zwykłe komputery z procesorami ogólnego przeznaczenia, specjalizowane procesory DSP, układy scalone projektowane do konkretnej aplikacji (ASIC - application-specific integrated circuit), programowalne układy logiczne (field-programmable gate array - FPGA).

W przypadku sprzętu audio oraz sprzętu kina domowego szczególnie należy podkreślić wykorzystanie specjalizowanych procesorów DSP. Są to układy programowalne, ale w przeciwieństwie do procesorów ogólnego przeznaczenia są one zaprojektowane specjalnie z myślą o przetwarzaniu sygnałów. Procesory takie mogą być stosowane do filtrowania cyfrowego, kompresji i dekompresji sygnałów, kodowania lub dekodowania i innych funkcji. Programowalność tych układów umożliwia producentom stosowanie zindywidualizowanych rozwiązań.

Wśród znanych, historycznie ważnych procesorów DSP można wymienić rodzinę Motorola DSP56000, rodzinę Texas Instruments TMS320 oraz produkowane przez Analog Devices procesory SHARC (Super Harvard Architecture Single-Chip Computer).

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl