Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Dolby Pro-Logic Surround

Hasła dotyczące
kina domowego:

Auro-3D
Dolby Atmos
Dolby Pro-Logic Surround
DTS
Kanał LFE
THX

Format kodowania dźwięku przestrzennego z czterema kanałami: przednim lewym, przednim centralnym i przednim prawym oraz kanałem tylnym. System został opracowany przez Dolby Labs i wprowadzony na rynek w 1987 roku. Był to pierwszy sytem dźwięku dookólnego (surround) powszechnie przyjęty do użytku domowego. Zasada kodowania sygnału wywodzi się z opracowanego dla potrzeb kin Dolby Surround.

Dolby Pro-Logic wykorzystuje kodowanie matrycowe i 4-kanałowy sygnał jest zapisywany na dwóch ścieżkach. Dlatego też nagrania Dolby Pro-Logic można odtwarzać na sprzęcie bez dekodera Dolby Pro-Logic otrzymując w takich warunkach stereo dwukanałowe. Dolby Pro-Logic zapewnia też dobrą kompatybilność z odtwarzaniem monofonicznym. Sprzęt wyposażony w dekoder Dolby Pro-Logic dekoduje matrycowo zakodowaną informację tak by stworzyć trzy kanały przednie oraz jeden kanał tylny odtwarzany przez dwa głośniki. W sumie do odtwarzania nagrań Dolby Pro-Logic wykorzystuje się pięć zestawów głośnikowych. Tylny kanał surround ma pasmo ograniczone do zakresu 100Hz-7kHz.

Dzięki temu, że Dolby Pro-Logic nagrywa się na dwóch ścieżkach, każdy dwukanałowy system hi-fi nadaje się jako nośnik. Dolby Pro-Logic pojawiało się na różnych nośnikach jak VHS, CD czy Laser Disc.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl