Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Dolby Atmos

Hasła dotyczące
kina domowego:

Auro-3D
Dolby Atmos
Dolby Pro-Logic Surround
DTS
Kanał LFE
THX

Dolby Atmos to wielokanałowa technologia dźwięku przestrzennego opracowana przez firmę Dolby Laboratories. Teoretycznie w Dolby Atmos można wykorzystać nieograniczoną liczbę kanałów, których zawartość jest dynamicznie rozdzielana na odpowiednie głośniki, stosownie do możliwości danego systemu odtwarzającego.

Dolby Atmos zrywa z zasadą stosowaną w starszych systemach wielokanałowych, gdzie występowało ścisłe powiązanie pomiędzy liczbą zapisanych kanałów i liczbą odtwarzających głośników. W Dolby Atmos stosowane są dwie warstwy dla zapisu dźwięku. Pierwsza warstwa jest miksowana w sposób tradycyjny, tak jak w starszych (kanałowych) systemach dźwięku przestrzennego. Ta warstwa jest wykorzystywana głównie do zapisu statycznych dźwięków tworzących otoczenie akustyczne. W drugiej warstwie kodowane są dynamiczne dźwięki przemieszczające się zgodnie z akcją rozgrywającą się w materiale wideo. Do opisu zmian tych dźwięków wykorzystywane są dodatkowo metadane. Miksując ścieżkę dźwiękową Dolby Atmos można dowolnie określać położenie i przemieszczenie źródeł w trójwymiarowej półprzestrzeni powyżej poziomu, na którym znajdują się słuchacze. W trakcie odtwarzania na bieżąco wykonywana jest generacja sygnałów dla poszczególnych głośników. Proces tworzenia poszczególnych sygnałów wyjściowych jest dopasowany do zestawu głośników dostępnych w danym systemie.

Pierwsza generacja sprzętu kinowego obsługiwała do 128 ścieżek i 64 głośników. Charakterystyczne jest też niespotykane w starszych systemach dźwięku wielokanałowego intensywne wykorzystanie głośników sufitowych. W razie potrzeby sprzęt może wygenerować ze ścieżki Dolby Atmos sygnały do sterowania głośników w systemach 5.1 czy 7.1.

Technologia Dolby Atmos została oficjalnie ogłoszona w kwietniu 2012. Pierwotnie była wykorzystywana wyłącznie w kinach. Pierwsza instalacja została wykonana w Dolby Theatre w Hollywood. W 2012 roku uruchomiono na świecie około 25 instalacji Dolby Atmos, a w 2013 roku licza ta wzrosła do 300. W roku 2014 na rynku zaczęły się pojawiać domowe urządzenia kina domowego obsługujące Dolby Atmos. W systemach domowych sprzęt zazwyczaj obsługuje system 5.1 lub 7.1 poszerzony o 2 lub 4 dodatkowe głośniki. Ścieżki dźwiękowe Dolby Atmos mogą być zapisane na Blu-ray.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl