Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Dither

Hasła dotyczące
przetwarzania sygnałów
cyfrowych:

Aliasing
Częstotliwość Nyquista
Dither
Jitter
Kwantyzacja
Nadpróbkowanie
PCM (Pulse Code Modulation)
Próbkowanie
SBM (Super Bit Mapping)

Dither to szum dodawany do sygnału w celu zmniejszenia zniekształceń i modulacji szumu powstających w trakcie procesu kwantyzacji. Chociaż dither powoduje wzrost szumu, redukcja zniekształceń skorelowanych z sygnałem pozytywnie wpływa na postrzeganą jakość sygnału. Jako dither są stosowane różne rodzaje szumu. Można odpowiednio dobrać ukształtowanie widmowe dither'a, tak aby poziom szumu był większy w zakresie częstotliwości gdzie ucho ludzkie jest mniej czułe, a mniejszy tam gdzie ucho jest czulsze.

Stosuje się zarówno dither analogowy jak i cyfrowy. Można dodać dither do sygnału analogowego przed kwantyzacją następującą w trakcie konwersji analogowo-cyfrowej. Można też dodać dither do sygnału cyfrowego przed zmniejszeniem długości słowa. Często spotykanym rozwiązaniem jest dodawanie szumu dither przy redukcji słowa z 24 lub 20 bitów do 16 bitów. Dither jest dodawany do sygnału bezpośrednio przed operacją kwantyzacji.

Dither jest też stosowany w innych dziedzinach, przykładowo w fotografii.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl