Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Dioda

Dioda

Dioda to element elektroniczny z dwoma wyprowadzeniami (dwuelektrodowy) przewodzący prąd w sposób niesymetryczny. Diody występują w wielu odmianach zróżnicowanych technologicznie i konstrukcyjnie. Diody mają też bardzo zóżnicowane parametry techniczne i bardzo szeroki zakres zastosowań.

Podstawową, powszechnie wykorzystywaną właściwością diody jest przewodzenie prądu tylko w jednym kierunku i blokowanie przepływu prądu w kierunku przeciwnym.

Charakterystyki diód w kierunku przewodzenia nie są liniowe i są różne dla różnych typów diód. W najpopularniejszych diodach półprzewodnikowych dla małych napięć prąd jest bardzo mały. Po osiągnięciu odpowiedniego napięcia prąd rośnie gwałtownie. Napięcie, od którego gwałtownie rośnie prąd przy polaryzacji w kierunku przewodzenia jest zależne od konstrukcji diody, dla typowych diód krzemowych wynosi około 0,6V-0,7V.

Blokowanie przepływu prądu przy polaryzacji diody w kierunku zaporowym występuje tylko w ograniczonym zakresie napięć. Kiedy napięcie o polaryzacji zaporowej osiąga odpowiednio dużą wartość następuje przebicie (breakdown) i prąd gwałtownie rośnie.

Pierwszymi diodami były odkryte w XIX wieku detektory kryształkowe. Znalazły one szerokie zastosowanie w radiofonii jako detektory. W sensie technicznym detektor kryształkowy to złącze typu metal-półprzewodnik. W 1904 roku pierwszą diodę próżniową (czyli lampę elektronową) skonstruował i opatentował John Ambrose Fleming. Pierwotnym zastosowaniem diody próżniowej również była rola detektora w radiofonii, a wykorzystanie w roli prostownika w zasilaczu przyszło później.

Dominującą pozycję z czasem zdobyły diody półprzewodnikowe. W diodzie półprzewodnikowej znajduje się złącze p-n, czyli złącze dwóch krystalicznych półprzewodników o różnych typach przewodnictwa uzyskiwanych poprzez odpowiednie domieszkowanie. Złącze p-n odkrył w 1939 roku amerykański inżynier Russell Ohl, pracujący wówczas w Bell Labs. Obecnie diody półprzewodnikowe do typowych zastosowań to najcześciej diody krzemowe. W latach 1950-tych i 1960-tych dominowały diody germanowe. Do niektórych specjalistycznych zastosowań, na przykład w diodach elektroluminescencyjnych, stosowane są inne materiały.

W układach elektronicznych w sprzęcie audio diody są najczęściej wykorzystywane w prostownikach zasilaczy, w układach stabilizujących napięcie, układach ustalających punkt pracy, do demodulacji sygnałów radiowych. W wymienionych układach elektronicznych wykorzystywane są przede wszystkim dwie właściwości diód. Pierwsza to przewodzenie prądu w jednym kierunku. Druga właściwość to bardzo mała zmienność napięcia odkładanego na diodzie dla szerokiego zakresu przewodzonych prądów. Z tego względu w uproszczonych analizach niektórych układów przyjmuje się często, że napięcie odkładane na diodzie jest stałe. Zależnie od rodzaju diody i rodzaju układu, może chodzić zarówno o stabilność napięcia w kierunku przewodzenia jak i o stabilność napięcia w kierunku zaporowym (przebicie).

Do podświetlenia czy kontrolek w sprzęcie elektronicznym powszechnie wykorzystywane są świecące diody elektroluminescencyjne (LED). W tym zastosowaniu diody niemal całkowicie wyparły miniaturowe żarówki.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl