Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DDD (kod SPARS)

Hasła dotyczące
kodów SPARS:

AAD
ADD
DAD
DDD
Kody SPARS

Jeden ze skrótów (inne to AAD, ADD i DAD) spotykanych na płytach CD i oznaczających w jaki sposób wykonane było nagranie, mastering i ostateczna rejestracja na nośniku. DDD oznacza, że nagranie wykonano cyfrowo (D - digital), mastering był cyfrowy (D - digital) i do ostatecznej rejestracji wykorzystano nośnik cyfrowy (D - digital). Jako że CD jest medium cyfrowym ostatnia litera to zawsze D. Skróty takie jak DDD nie powinny być traktowane jako wyznacznik jakości. Jakość nagrań zależy bowiem od wielu czynników i nie można jej sprowadzić do kwestii wyboru pomiędzy sprzętem analogowym czy cyfrowym.

Kody AAD, ADD, DAD i DDD były opracowane przez stowarzyszenie Society of Professional Audio Recording Services (SPARS). O ile w pierwszych latach po wprowadzeniu płyt CD na rynek kody SPARS były powszechnie stosowane, to z biegiem czasu straciły one na znaczeniu i pratycznie wyszły z użytku. Problematyczna była zarówno praktyczna użyteczność kodów jak i systematyka ich stosowania.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl