Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

DAB (ang. Digital Audio Broadcasting)

Hasła dotyczące
techniki radiowej:

AM
DAB
Filtr MPX
FM

System radiofonii cyfrowej zaprojektowany aby zastąpić analogową radiofonię FM. DAB jest rozwiązaniem opracowanym w Europie. Prace rozpoczęto we wczesnych latach 80-tych w Niemczech, z czasem były one kontynuowane w ramach projektu Unii Europejskiej zatytułowanego Eureka EU147. W 1995 roku rozpoczęto pilotażowe transmisje DAB. Stan rozpowszechnienia DAB jest bardzo zróżnicowany w zależności od kraju.

Możliwości DAB w kilku aspektach istotnie różnią się od możliwości analogowej radiofonii FM. DAB pozwala na efektywniejsze wykorzystanie pasma częstotliwości - oznacza to zwiększenie ilości stacji nadawanych w tym samym paśmie. Potencjalnie DAB pozwala też na uzyskanie lepszej jakości dźwięku, ale ze względu na możliwe zróżnicowenie jakości parametrów transmisji DAB (mono-stereo, różne przepływności bitowe) jakość ta bywa też w praktyce niższa niż w radiu FM. DAB daje też dodatkowy komfort użytkownikom, ponieważ dostraja się jednocześnie do wielu stacji i jest w stanie od razu pokazać ich listę.

Odbiorniki DAB pobierają przeciętnie więcej energii od odbiorników FM - co ma istotne znaczenie w sprzęcie przenośnym.

Poszczególne stacje w systemie DAB nie nadają niezależnie, lecz są emitowane w grupach (multipleksach). W ramach grupy (multipleksu) mogą być różnicowane parametry nadawania dla poszczególnych stacji. Do sygnału audio mogą też być dodane dodatkowe informacje, na przykład tekstowe.

Transmisje DAB opierają się o kodek MPEG-1 Audio Layer 2. Jest to kodek stary i mało wydajny w porównaniu z współcześnie dostępnymi rozwiązaniami. Stąd opracowano też wersją DAB+ opartą o kodek HE-AAC wersja 2 (nazywany też AAC+ lub aacPlus). Starsze odbiorniki DAB niestety nie są kompatybilne z DAB+. Są jednak odbiorniki DAB, które można przystosować do DAB+ poprzez aktualizację wewnętrznego oprogramowania.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl