Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Compact Cassette

Hasła dotyczące
magnetofonów:

Compact Cassette
DAT
DCC
Dolby HX
Elcasete
Głowica magnetofonowa
Kaseta 8-ścieżkowa
Magnetofon szpulowy

Format kasety magnetofonowej opracowanej przez Philipsa w 1963 roku. Pierwotnie pomyślana jako medium wyłącznie do zastosowań popularnych, kaseta CC z czasem awansowała do grona urządzeń hi-fi, do czego w znacznej mierze przyczyniły się skuteczne systemy redukcji szumów (głównie Dolby B) oraz poprawa właściwości taśm magnetycznych.

Standardowa szerokość taśmy w kasecie CC wynosi 3,81mm (0,15 cala), a prędkość przesuwu 4,76 cm/s. Sporadycznie spotykane były magnetofony korzystające z podwójnej prędkości 9,5 cm/s jak również z połowy prędkości 2,38 cm/s. Warianty te nie zdobyły jednak szerszej popularności. Sama kaseta ma wymiary 102,64,12 mm. Przy nagraniu stereofonicznym na taśmie zapisane są cztery ścieżki - po dwie w każdą stronę - a przy nagraniu monofonicznym - jedna w każdą stronę. Stosowanych jest kilka wariantów czasu nagrania. Najpopularniejsze są kasety C60 (2x30 min, taśmy około 85m długości i grubości 18 mikronów) i C90 (2x45 min, taśmy około 132m długości i grubości 12 mikronów), spotyka się też C46 (2x23 min) jak i C120 (2x60 min, taśmy około 170m długości i grubości 9 mikronów). Taśmy zakończone są 20-centymetrowymi odcinkami przezroczystej taśmy niemagnetycznej. Krążki, na które nawijana jest taśma mają średnicę 20 mm.

W kasecie, po stronie przeciwnej do okienek, w których głowice kontaktują się z taśmą, stosuje się specjalne języczki i otwory służące do blokady kasowania oraz identyfikacji rodzaju taśmy. Wyłamanie języczka powoduje blokadę kasowania taśmy, osobne języczki służą do odrębnej blokady każdej ze stron taśmy. Aby umożliwić skasowanie zapisu należy zaślepić otwory powstałe po wyłamaniu języczków, niekiedy producenci kaset stosują specjalne zatyczki, które można przestawiać tak by zablokować/umożliwić nagranie.

Kaseta CC należy - obok płyty drobnorowkowej i płyty CD - do najpopularniejszych nośników dźwięku w całej historii elektroakustyki. Już na początku lat 90-tych obliczano liczbę znajdujących się w użytku magnetofonów kasetowych na ponad miliard i podobne były też szacunki w roku 2000.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2022 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl