Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

CD-RW

Kasowalna płyta CD (CD-ReWritable). Wersja płyty CD pozwalająca zarówno na zapis jak i kasowanie informacji. Ze względu na mniejszy współczynnik odbicia płyty CD-RW nie są czytane przez starsze odtwarzacze CD. Natomiast niektóre nowsze odtwarzacze CD odczytują płyty CD-RW.

Nagrywarki CD-RW do audio wykonują nagrania tylko na płytach CD-RW do audio. Płyty takie zawierają w swej cenie opłaty na rzecz organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich. Technicznie różnią się od płyt do zastosowań poza audio (komputerowych) tylko odpowiednim logo i identyfikatorem zakodowanym na płycie w procesie produkcji.

Płyty CD-RW mają spiralną ścieżkę uformowaną w trakcie produkcji. Na tą ścieżkę zapisywane są dane przy nagraniu. Spiralna ścieżka ma taką samą strukturę jak ścieżka na konwencjonalnej płycie CD, skok ścieżki wynosi 1,6 mikrona a jej szerokość 0,6 mikrona. Dodatkowo ścieżka ma nałożone sinusoidalne odchylenie wielkości 0,3 mikrona i o częstotliwości 22,05kHz. Częstotliwość odchylenia jest wykorzystywana do sterowania prędkością obrotową. Płyty CD-RW różnią się od zwykłych płyt CD pod względem obszarów danych na nośniku. Płyty CD-RW mają dodatkowe obszary na wewnętrzenej części płyty. Są to: Program Calibration Area (najbliższa środka część płyty używana do kalibrowania lasera) i Program Memory Area używana do przechowywania numerów utworów, a także informacji o ich początku i końcu.

Płyta CD-RW ma kilka warstw. Pierwsza od spodu jest warstwa ochronna, następna jest warswa odbijająca, kolejna to warstwa zapisu (stop srebra, indu, antymonu i telluru z uformowaną ścieżką), oraz substrat. W pierwotnej postaci warstwa zapisu ma strukturę polikrystaliczną. W czasie nagrania promień lasera podgrzewa warstwę powyżej tempertury topnienia (500-700 stopni C, potrzebny jest mocniejszy laser niż do CD-R). Stopione kryształy stają się amorficzne (nie-krystaliczne). Amorficzny stop ma mniejszy współczynnik odbicia (równoważnik zagłębień na płycie CD), zaś nie stopiony stop ma wyższy współczynnik odbicia (równoważnik płaskich cześci płyty CD).

Dane można wymazać w procesie wyżarzenia. Podgrzewając stop do temperatury powyżej 200 stopni i utrzymując tą temperaturę przez pewien czas można doprowadzić do odtworzenia krystalicznej struktury stopu.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl