Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Bextrene

Hasła dotyczące
membran
głośników:

Altima
Arcosia
Bextrene
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Tioxid
TPX

Bextrene to komercyjna nazwa tworzywa sztucznego złożonego z polistyrenu z dodatkiem gumy (ang. rubberised polystyrene). Oprócz zastosowań w innych branżach, Bextren był też stosowany do produkcji membran głośnikowych.

Membrany z Bextrenu były wprowadzone jako alternatywa dla membran papierowych, głównie w celu uzyskania lepszej powtarzalności. Membrany bextrenowe z reguły powlekano materiałem tłumiącym (plastiflex u KEF-a) aby stłumić rezonanse. Pomimo dodatkowego powlekania tłumienie własne membran bextrenowych nie było wystarczające i dla wyrównania charakterystyki przenoszenia w zwrotnicach często stosowano układy rezonansowe nastrojone na częstotliwości w paśmie roboczym.

Głośniki z membranami bextrenowymi miały dość niską efektywność.

Najbardziej znanymi producentami głośników z membranami z Bextrenu były firmy KEF i Audax. Pierwszym komercyjnie dostępnym głośnikiem z tego typu membraną był KEF B110 wprowadzony na rynek w 1966 roku. B110 zastosowano między innymi w słynnych monitorach BBC LS 3/5a. Największa popularność membran bextrenowych przypadała na lata 1970-te. Wraz z rozpowszechnieniem membran polipropylenowych (zapewniały lepsze tłumienie wewnętrzne i lepszą sprawność, nie wymagały powlekania) popularność bextrenu w produkcji głośników zaczęła maleć.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl