Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Bas

Hasła dotyczące
pasma
akustycznego:

Bas
Częstotliwość akustyczna
Infradźwięki
Średnie tony
Ultradźwięki
Wysokie tony

Zakres najniższych częstotliwości akustycznych, zamiennie używany jest też termin niskie tony (ang. bass). Precezyjne określenie granic pomiędzy poszczególnymi zakresami jest sprawą umowną i spotyka się w literaturze drobne rozbieżności w tej materii. Najczęściej przyjmuje się, że górna granica basu leży pomiędzy 160 a 200Hz. Częstotliwości niższe to infradźwięki, a częstotliwości wyższe określa się mianem średnich tonów lub średnicy.

Odtwarzanie najniższego basu jest szczególnie trudne do uzyskania w zestawach głośnikowych. Natomiast w urządzeniach elektronicznych jak odtwarzacze CD czy wzmacniacze nie rodzi to poważnych problemów konstrukcyjnych.

Należy też zwrócić uwagę, że termin jest potocznie używany w sposób dość dowolny i nieprecyzyjny. Przykładowo mianem głośnika basowego może być określony również taki, który odtwarza nie tylko dźwięki basowe, ale też znaczną część czy wręcz cały zakres tonów średnich.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2019 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl