Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Azymut

Hasła dotyczące
gramofonów:

Anti-skating
Azymut
Efektywna masa ramienia
Ramię tangencjalne
Ramię ze śledzeniem tangencjalnym
Unipivot
VTA
Wkładka MC
Wkładka MM
Wkładka optyczna

Azymut (jako termin stosowany w odniesieniu do analogowych gramofonów) to kąt pomiędzy powierzchnią płyty a igłą widzianą od czoła. Widziana od czoła igła powinna być ustawiona prostopadle do płyty. Odchylenie igły od pozycji prostopadłej względem płyty spowoduje przede wszystkim zaburzenie równowagi pomiędzy kanałami.

Azymut w gramofonie

Możliwości regulacji azymutu są uzależnione od konstrukcji ramienia. Część ramion jest skonstruowana w ten sposób, aby umożliwić regulację azymutu, ale jest też wiele ramion, które takiej możliwości nie dają. W ramionach, które nie mają przewidzianej konstrukcyjnie możliwości regulacji azymutu, można zastosować podkładki, bądź to pomiędzy wkładką a główką ramienia, bądź pomiędzy podstawą całego ramienia, a obudową gramofonu. Obie metody bazujące na zastosowaniu podkładek mają jednak wady i powodują negatywne efekty uboczne. O ile istnieje możliwość wyboru, to stosowanie podkładek pomiędzy ramieniem a obudową gramofonu jest z reguły bezpieczniejszą metodą niż stosowanie podkładek pomiędzy wkładką a główką ramienia.

Azymut można w przybliżeniu ustawić na podstawie oceny wzrokowej, przy pomocy lustra lub zestawu do regulacji geometrii ustawień gramofonu. Aby dokładnie ustawić azymut należy skorzystać z płyty testowej i sprzętu pomiarowego. Na płycie muszą być ścieżki, na których osobno nagrane są sygnały tylko lewego i tylko prawego kanału. Azymut należy ustawić w ten sposób, by zmierzony przesłuch międzykanałowy był taki sam dla obydwu kanałów.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl