Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ARC, Audio Return Channel

Hasła dotyczące
połączeń cyfrowych:

AES/EBU
ARC Audio Return Channel
Magistrala I2S
SDIF
SPDIF
Toslink

ARC (skrót od Audio Return Channel) to po polsku kanał zwrotny audio. Jest to rozwiązanie będące częścią specyfikacji połączeń HDMI. Zostało wprowadzone do użytku w 2009 roku począwszy od HDMI w wersji 1.4.

W najbardziej typowym zastosowaniu, można przy pomocy jednego kabla HDMI przesyłać zarówno sygnały audio i wideo z amplitunera do telewizora jak również przesyłać przez kanał ARC sam sygnał audio z telewizora w drugim kierunku, do amplitunera. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania osobnego kabla do przesyłania sygnału audio z telewizora do amplitunera. Ta zasada działania oczywiście może być wykorzystana w przypadku innego zestawu urządzeń niż telewizor i amplituner.

Starsza wersja tego rozwiązania występuje pod nazwą ARC, natomiast nowsza wersja o poszerzonych możliwościach nazywana jest eARC (skrót od Enhanced Audio Return Channel).

W praktyce rynkowej funkcjonalność kanału ARC nie jest w pełni ujednolicona. W szczególności można napotkać następujące problemy:
- Urządzenie ma gniazda HDMI ale w ogóle nie obsługuje ARC. Ryzyko braku obsługi ARC jest tym większe im starszy jest sprzęt, choć w nowych urządzeniach z reguły ARC jest obsługiwane.
- Tylko jedno lub tylko niektóre gniazda HDMI w danym urządzeniu obsługują ARC. Gniazda obsługujące ARC są zazwyczaj stosownie oznaczone.
- Niektóre urządzenia przesyłają przez ARC tylko sygnał dwukanałowy, a inne sygnał wielokanałowy.
- Niektóre urządzenia przesyłają tylko swój własny sygnał przez ARC, ale nie są w stanie przekazać przez ARC sygnału z innego źródła podłączonego do wejścia.
- Włączenie ARC może spowodować wyłączenie sygnału na innych wyjściach audio (SPDIF optyczne lub koncentryczne).

Do obsługi ARC nie są potrzebne specjalne kable, wystarczający jest standardowy kabel HDMI. Działanie tej funkcji będzie zależne od możliwości współpracujących urządzeń.

Do włączenia ARC często potrzebna jest zmiana ustawień we współpracujących urządzeniach. Może też być potrzebne ponowne uruchomienie sprzętu po zmianie ustawień.

Starsza wersja ARC z zasady nie obsługuje formatów audio wysokiej rozdzielczości, ponieważ taka jest specyfikacja. Maksymalny dostępny poziom jakościowy to Dolby Digital lub odpowiednik dts, tak więc nie można przesłać przez ARC ścieżek dźwiękowych wysokiej rozdzielczości jak Dolby TrueHD czy DTS-HD.

Ze względu na wspomniane wyżej zróżnicowanie sposobów implementacji sam fakt oznaczenia gniazd HDMI skrótem ARC nie gwarantuje, że wszystkie interesujące użytkownika funkcjonalności będą obsługiwane. Chociaż zaleca się aby gniazda obsługujące ARC były opisane stosownym skrótem, to jednak takie oznaczenie nie jest obowiązkowo wymagane przez licencjodawcę. Planując wykorzystanie ARC w systemie audio-wideo należy dokładnie sprawdzić w instrukcjach obsługi w jakim zakresie poszczególne urządzenia obsługują tą funkcję. Nawet jeśli obydwa urządzenia obsługują ARC, to w niektórych przypadkach przesyłanie sygnału zwrotnego audio osobnym kablem jest rozwiązaniem lepszym jakościowo lub funkcjonalnie.

W styczniu 2017 oficjalnie zapowiedziano, a w listopadzie 2017 ogłoszono nową specyfikację HDMI 2.1. W tej specyfikacji wprowadzona jest nowa wersja kanału zwrotnego o nazwie eARC (Enhanced Audio Return Channel). Pozwala ona na przesyłanie sygnałów audio wysokiej rozdzielczości. W roku 2018 urządzenia obsługujące eARC pojawiły się w sprzedaży.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl