Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

aptX (apt-X)

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

aptX (dawniej apt-X) to kodek do stratnej kompresji cyfrowego sygnału audio. W sensie technicznym należy on do tej samej grupy co kodeki AAC, MP3 i inne. Tak samo jak w konkurencyjnych rozwiązaniach, w procesie kodowania aptX wykonywana jest stratna kompresja, w trakcie której następuje bezpowrotna utrata części oryginalnej informacji. Specyfika aptX wynika głównie z zakresu zastosowań, w których ten kodek się rozpowszechnił.

Kodek aptX został opracowany w latach 1980-tych w ramach pracy doktorskiej Stephena Smytha na uczelni Queen's University Belfast. W latach 1990-tych rozpoczęła się jego ekspansja na rynku. Pierwsza implementacja komercyjna miała postać programowanego układu DSP. Był on stosowany zwłaszcza w stacjach radiowych do odtwarzania nagrań audio zapisanych na twardych dyskach. Szybko powiększała się zarówno liczba sposobów aplikacji kodeka aptX (oprogramowanie, firmware, programowany hardware) jak i zakres zastosowań (telewizja, radiofonia, ISDN, Voice over IP). W roku 2010 właścicielem aptX została firma CSR i przy tej okazji zmieniona została też nazwa - wcześniej stosowano nazwę apt-X. W 2015 Qualcomm przejął firmę CSR, a wraz z nią także aptX.

Począwszy od 2009 roku kodek aptX jest stosowany do bezprzewodowego przesyłania dźwięku poprzez Bluetooth (w ramach profilu A2DP - Advanced Audio Distribution Profile). Ten sposób wykorzystania aptX szybko zdobył dużą popularność. Wprowadzenie aptX w transmisji Bluetooth miało na celu podniesienie jakości dźwięku w stosunku do kodeka SBC. Dzięki mniejszej kompresji aptX zapewnia lepszą jakość dźwięku i stąd w materiałach reklamowych często stosowane jest określenie o jakości zbliżonej do CD.

W ramach specyfikacji profilu Bluetooth A2DP obowiązkowa jest obsługa standardowego kodeka SBC. Natomiast obsługa aptX jest opcjonalna, podobnie jak obsługa szeregu innych kodeków audio. Aby wykorzystać aptX do transmisji dźwięku przez Bluetooth zarówno nadajnik jak i odbiornik muszą obsługiwać ten kodek. Jeśli tylko jedno urządzenie obsługuje aptX, to transmisja zostanie wykonana z wykorzystaniem kodeka SBC. Oprócz sprzętu starszego i sprzętu niższej klasy znaczącą grupą, która nie obsługuje aptX są urządzenia mobilne marki Apple, które do transmisji wyższej jakości wykorzystują kodek AAC.

Oprócz podstawowej wersji aptX powstało też kilka wariantów o bardziej wyspecjalizowanych funkcjach. Dla użytkowników konsumenckiego sprzętu audio szczególnie istotne są dwa a nich:
aptX HD charakteryzuje się podwyższoną jakością sygnału.
aptX Low Latency zapewnia niedużą wartość opóźnienia, co jest szczególnie istotne tam gdzie potrzebne jest zachowanie synchronizacji dźwięku z obrazem.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl