Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Aluminium

Hasła dotyczące
materiałów
i tworzyw:

Aluminium
MDF
Miedź
Srebro

Metal o jasnym, srebrzysto-białym zabarwieniu. Alternatywnie stosowana jest też nazwa glin. Symbol chemiczny aluminium to Al. Liczba atomowa wynosi 13, a masa atomowa 26,98. Gęstość aluminium wynosi 2,7 g/cm3, jest więc znacznie niższa od większości innych metali, między innymi miedzi czy srebra. Temperatura topnienia wynosi 660,3 °C.

Aluminium jest metalem kowalnym i ciągliwym. Jest materiałem niemagnetycznym. Aluminium ciężko się lutuje.

Aluminium jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Jego konduktywność wynosi 35-38 metra na Ω milimetr kwadrat. Rezystywność wynosi 0,0287 uOhm * m. Rezystywność aluminium rośnie wraz ze wzrostem temperatury, w przybliżeniu o 0,4%/deg. Defekty oraz domieszki także powodują wzrost rezystywności.

W kontakcie z powietrzem, a także z kwasami utleniającymi, na powierzchni aluminium powstaje warstewka tlenku. Warstwa ta jest nieprzewodząca i dobrze chroni metal przed dalszą korozją.

Aluminium stosuje się w produkcji przewodów i kabli, na okładki kondensatorów, w kontaktach w układach scalonych i złączach montażowych. Aluminium jest jednak rzadko stosowane bezpośrednio w torze sygnału audio jako element połączeniowy.

Aluminium jest też szeroko stosowane w sprzęcie audio w elementach mechanicznych. Powszechnie produkuje się z aluminium radiatory do odprowadzania ciepła z elementów elektronicznych. Aluminium jest wykorzystywane do produkcji wysokojakościowych obudów sprzętu audio.

Aluminium jest też materiałem, z którego wykonuje się membrany głośników, zarówno wysokotonowych jak i niskotonowych. Z reguły w tym zastosowaniu stosuje się stopy aluminium. Membrany aluminiowe charakteryzują się wysoką sztywnością. Z reguły w paśmie roboczym membrany aluminiowe pracują tłokowo i zapewniają dobre charakterystyki przenoszenia. Pierwsze rezonanse własne mambran aluminiowych najcześciej występują nieco powyżej górnej granicy pasma roboczego co w przypadku głośników nisko- średniotonowych wymusza stosowanie odpowiednich topologii zwrotnic (pułapki lub filtry wysokiego rzędu).

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl