Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Aliasing

Hasła dotyczące
przetwarzania sygnałów
cyfrowych:

Aliasing
Częstotliwość Nyquista
Dither
Jitter
Kwantyzacja
Nadpróbkowanie
PCM (Pulse Code Modulation)
Próbkowanie
SBM (Super Bit Mapping)

Szczególny typ zniekształcenia sygnału, który może wystąpić w trakcie przetwarzania cyfrowo-analogowego lub analogowo-cyfrowego.

Aliasing występuje wówczas gdy w wyniku intermodulacji częstotliwości próbkowania oraz składowych o częstotliwości wyższej od częstotliwości Nyquista pojawiają się zniekształcenia o częstotliwości leżącej w paśmie sygnału. Inaczej mówiąc aliasing występuje gdy w sygnale są składowe wyższe od połowy częstotliwości próbkowania. Przykładowo intermodulacja częstotliwości próbkowania płyty CD 44,1 kHz ze składową o częstotliwości 30 kHz spowoduje powstanie zniekształcenia w postaci składnika 14,1 kHz (44,1 - 30 = 14,1).

Aby zapobiec występowaniu aliasingu stosuje się filtry anty-aliasingowe. Są to dolnoprzepustowe filtry, które tłumią w sygnale niepożądane składowe o częstotliwościach wyższych od częstotliwości Nyquista. Filtry anty-aliasingowe tłumią więc częstotliwości wyższe od połowy częstotliwości próbkowania. Przykładowo w magnetofonie cyfrowym rejestrującym dźwięk z częstotliwością próbkowania 48kHz filtr anty-aliasingowy powinien stłumić (jeszcze przed operacją próbkowania) wszelkie składowe powyżej 24kHz. Filtry anty-aliasingowe są standardowym elementem systemów konwersji analogowo-cyfrowej.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2017 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl