Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AirPlay

Hasła dotyczące
bezprzewodowej
transmisji audio:

AirPlay
Bluesound
Heos
Play-Fi
Sonos
WiSA

AirPlay to protokół do bezprzewodowej transmisji sygnału audio, wideo i innych rodzajów danych (fotografie, metadane, wyświetlanie ekranu urządzeń mobilnych na urządzeniach stacjonarnych). AirPlay jest firmowym rozwiązaniem firmy Apple, ogłoszonym w 2010 roku. Jest to wersja rozwojowa AirTunes, czyli wcześniejszego protokołu służącego tylko do przesyłania sygnału audio.

Nadajnikami AirPlay mogą być komputery z oprogramowaniem iTunes, a także urządzenia przenośne firmy Apple (iPod, iPhone, iPad). Obiornikami AirPlay mogą być specjalizowane urządzenia Apple (AirPort Express, Apple TV) oraz komputery (dostępne jest nieoficjalne oprogramowanie). Oprócz tego Apple udziela też licencji na wykorzystanie AirPlay innym firmom, co pozwala na produkcję odbiorników. Powstała szeroka oferta bezprzewodowych zestawów głośnikowych (między innymi Bang&Olufsen, Bose, B&W, Denon, Klipsch, Marantz, Philips, Samsung, Sony), a także duża ilość stacjonarnego sprzętu audio odbierającego AirPlay (między innymi Denon, Hegel, Marantz, Pioneer, Sharp, Sony).

AirPlay do transmisji wykorzystuje lokalną sieć Wi-Fi lub Ethernet. W ograniczonym zakresie muzyka z jednego źródła może być jednocześnie odtwarzana przez kilka stereofonicznych odbiorników (w przypadku korzystania z iTunes), ale poza tym AirPlay nie zapewnia pracy wielostrefowej ani równoczesnej obsługi wielu źródeł.

W AirPlay jest transmitowany sygnał audio o częstotliwości próbkowania 44,1 kHz. Strumienie audio są kodowane przy pomocy bezstratnego kodeka Apple Lossless. Wraz z sygnałem przesysłane są metadane dotyczące głośności. Dzięki temu sygnał z nadajnika jest wysłany z pełną głośnością (bez utraty jakości wynikającej ze ściszenia), a regulacja głośności jest realizowana w odbiorniku.

AirPlay to technologia stopniowo rozwijana. Opisane funkcjonalności odpowiadają stanowi z grudnia 2014.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl