Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie logować się na swoje konto
- nie rejestrować nowych kont na hifi.pl
- jeśli jesteście Państwo zalogowani prosimy o jak najszybsze wylogowanie

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 30 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie będzie to oznaczało, że prace zostały zakończone i możliwe jest korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AIFF (Audio Interchange File Format)

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

AIFF (Audio Interchange File Format) to format plików audio. Jego pierwsza wersja weszła do użytku w 1988 roku i była opracowana przez firmę Apple na bazie starszego formatu IFF (Interchange File Format, firmy Electronic Arts, stosowany w komputerach Amiga). AIFF był stosowany głównie w komputerach Apple Macintosh, ale rozpowszechniła się też obsługa tego formatu na innych platformach.

W swojej podstawowej wersji pliki AIFF zawierają nieskompresowane dane typu PCM, podobnie jak podstawowa wersja plików WAV. Jest też wersja zawierająca dane skompresowane nazywana AIFF-C lub AIFC. Do kompresji w plikach AIFF-C mogą być stosowane różne kodeki. Szczególnym przypadkiem, szeroko stosowanym przez firmę Apple, jest wykorzystnie plików, które formalnie mają postać plików skompresowanych, ale w rzeczywistości kompresji wcale nie stosują, a mają tylko odwróconą kolejność bajtów.

W plikach AIFF można zapisywać sygnał audio PCM o różnej ilości kanałów, różnych częstotliwościach próbkowania, o rozdzielczości do 32 bitów. Jeśli rozdzielczość jest w zakresie od 1-8 bitów do przechowayania próbki wykorzystywany jest jeden bajt. Analogicznie dla rozdzielczości 9-16 bitów dwa bajty, dla rozdzielczości 17-24 bity trzy bajty, dla rozdzielczości 25-32 bity cztery bajty. Jeśli rozdzielczość nie jest wielokrotnością liczby 8 to niewykorzystanym bitom nadaje się wartość 0. Przykładowo dla rozdzielczości 18 bitów sześciu bitom nadaje się wartość zero, a próbka ma 3 bajty.

Oprócz danych audio pliki AIFF mogą też zawierać dane dodatkowe, na przykład dane przydatne dla samplerów i aplikacji muzycznych (pętle, nuty) metadane, czy komentarze.

Dla zwykłych plików AIFF stosowane jest rozszerzenie .aiff lub .aif. Dla plików w wersji z kompresją wskazane jest rozszerzenie .aifc, ale w praktyce aplikacje wspierają też rozszerzenia .aiff oraz .aif.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Kliknięcie na niniejszy link spowoduje uruchomienie w nowym oknie formularza, przy pomocy którego można przekazać uwagi do redakcji.
Copyright © 1991-2023 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl